ren. De Koudenpolder en de Kaerspolder worden genoemd in 1596, ze staan op de oude kaarten aangegeven als inlagen. Na men als Snoodijkpolder (1649) en het Ver derf zijn zonder meer duidelijk. Een haven tje had Wemeldinge tot midden 18e eeuw bij Stelhoeve. In de vorige eeuw werd een haventje aangelegd aan de oostzijde van de Val. (Stormezandpolder). Het kanaal door Zuid-Beveland, voltooid in 1866, bracht grote veranderingen. Nog groter zullen de ver anderingen zijn die verband houden met het Deltaplan. Ph. ZEELANDIA, KONINKLIJKE-, Fabriek van Bakkerijgrondstoffen H. J. Doeleman N.V. te Zierikzee. In 1900 kreeg de jongste van drie zoons uit een bakkersfamilie in Zierikzee (de heer H. J. Doeleman) de taak de afzet van beschuitgelei te verzorgen. Bij de ver koop van dit produkt behaalde hij dermate goede resultaten, dat de produktie een aan tal malen moest worden vergroot. In het jaar 1934 werd een contract gesloten met een Deense onderneming, welke emul gatoren vervaardigde. Met behulp van deze emulgatoren werd het mogelijk een emulsie te produceren voor het insmeren van de bakplaten, waarbij aan het euvel van het zwart branden een einde werd gemaakt. Daarnaast werden produkten op de markt gebracht ter verbetering van de kwaliteit van meelprodukten, cake, moscovisch gebak, enz. (o.m. witte-brood-crème), terwijl men zich ook op de vervaardiging van banket- spijs ging toeleggen. Daarnaast bleek dat voor verschillende produkten ook andere ge bruiksmogelijkheden bestonden. Zo bleek o.m. voor de emulgatoren in de kosmetische industrie grote belangstelling te bestaan. De afzetmarkt werd aanmerkelijk vergroot, gezorgd werd voor een net van depots, van waaruit de bakkers op de juiste wijze service kon worden verleend terwijl aan het up to date houden van de fabriek de nodige aan dacht werd besteed. Verschillende nevenbedrijven werden opge richt o.m. te Parijs, Duinkerken, Antwerpen, Leeuwarden, Hamburg en Manchester, waar voor het bedrijf te Zierikzee als moederbe drijf optreedt. Daarnaast bestaan nog N.V. Arabesken (Zierikzee; gipsvormen voor de suikerindustrie), N.V. Zedo (Zierikzee; han delmaatschappij), N.V- Scaldis (Zierikzee; handelmaatschappij, ijsprodukten) en N.V. Emulsion Holland (Zierikzee; emulgatoren). In de Scandinavische landen worden de pro dukten gebracht door een vennootschap te Kopenhagen, waarmede een wederzijdse li centie-overeenkomst is gesloten. Daarnaast kent men nog activiteiten op ge heel andere gebieden, b.v. Thermecon (Zie rikzee; warmte-isolatie van bouwwerken). Toch zou men een geheel verkeerde indruk krijgen van de betekenis van deze onder neming, wanneer men zich tot deze histo rische feiten zou beperken. De betekenis van de onderneming rijkt n.l. veel verder dan bovenstaande opsomming zou doen vermoe den. In deze onderneming heeft nl. centraal ge staan, wat we met het woord „zorgvuldig heid" zouden willen aanduiden. Bij de pro duktie, enz. hebben drie punten de richting van het beleid bepaaldgoede kwaliteit, goe de service en goede voorlichting, terwijl in het menselijk vlak goede personeelsverhou- dingen en zorg voor de gemeenschap lei draad zijn geweest. Reeds in de aanvang werd alle zorg besteed aan het brengen van een uitstekend produkt, waarmede de bak kers in staat waren de kwaliteit van hun pro dukten aanmerkelijk te verbeteren, waarbij al zeer spoedig de steun werd verleend van een uitgebreide voorlichting om de bakkers de juiste wijze van gebruik van de produkten en de hierdoor geboden mogelijkheden te wijzen. Bij dit werk, dat vaak pionierswerk was, zijn in de loop der jaren zeer gunstige resultaten bereikt mede omdat niet werd na gelaten om waar dit nodig was ook een vol doende service te verlenen. Het personeelsbeleid van deze onderneming is steeds zeer vooruitstrevend geweest. Va kantie, sociale verzekeringen en pensioen voorzieningen voor het personeel werden reeds ingevoerd lang voor zulks algemeen gebruikelijk was en deze geest van sociale bewogenheid kenmerkt ook thans nog het huidige beleid. Een typisch voorbeeld hier van was het antwoord dat wij van de direc tie kregen op een vraag over eventuele kos tenbesparingen als gevolg van de nieuwe vaste verbindingen, nl. „Daar zijn de chauf feurs goed mee". Kennelijk ontvingen de chauffeurs in de periode van de veerverbin- dingen een behoorlijke toeslag voor late diensten en onregelmatige werktijden en nu de chauffeurs door de vaste verbindingen eerder thuis zijn is hierin geen verandering gebracht. De sociale bewogenheid strekte zich ook uit tot tal van gemeenschaps-activiteiten. „Doe leman" was in dit opzicht een begrip en nimmer deed men vergeefs een beroep als het ging om de vraag om bepaalde activi teiten te doen slagen. De grote steun over een lange reeks van jaren aan de „Concert zaal" is slechts één van de vele facetten op dit gebied. Zelf wimpelt men het grote be lang van de steun op dit terrein af met de woorden „Ach, we zaten nu eenmaal op een eiland en door ons bedrijf was onze aan dacht nu eenmaal gericht op daarbuiten", leder die ook maar enigszins kijk heeft op de feitelijke verhoudingen op het eiland weet echter van welke grote betekenis de steun van de onderneming op dit gebied geweest is. 86

Zeeuws Tijdschrift | 1966 | | pagina 50