reld een feit werd. Deels waren het economi sche redenen waarom men ging, deels gods dienstige. De Afgescheidenen hadden ge noeg van de „wederrechtelijke behandeling" en hoopten in Amerika een eigen gemeen schap op te bouwen, die beantwoordde aan hun godsdienstige overtuigingen. Het zou geen zin hebben dat de emigratie uit Zuid- Beveland in het bijzonder werd genoemd, ware het niet dat zij vertrokken zijn en zich vestigden als een georganiseerde gemeente. Eer de gezinnen uit Zuid-Beveland, waarbij zich enkele uit het land van Axel en Cad- zand aansloten, vertrokken, werden er in Goes een drietal vergaderingen gehouden. Op de laatste werden als ouderlingen ge kozen Jannes van de Luyster* en Johannes Hoogesteger en als diakenen Jan Steketee en Adriaan Glerum. Daarna is deze emi granten-gemeente overgegaan tot het be roepen van een predikant, nl. ds. Cornelius van der Meulen* te Goes. Zoals de Pilgrim Fathers in 1620 als gemeente naar Amerika uitweken, zo zijn ook de Afgescheidenen van Zuid-Beveland in het voorjaar van 1847 vertrokken en zo hebben zij zich in Michi gan als een kerkelijke gemeenschap geves tigd. Hun plaats hebben zij „Zeeland" ge noemd. Dit gaan als gemeente hield in dat zij zich voor elkaar verantwoordelijk wisten en er van uit gingen dat ieder die mee wilde gaan, niet om maatschappelijke redenen daarin belemmerd mocht worden. Schul den die landarbeiders hadden (wat vroeger in het voorjaar veelvuldig voorkwam) wer den betaald. Wanneer iemand niet voldoen de geld had voor de overtocht, werd er voor gezorgd en zelfs lette men op een behoor lijke uitzet voor het gezin. Dit alles wel op een schuldbekentenis, doch er stond tevens in dat men pas behoefde terug te betalen zodra dit mogelijk was. Gedurende de eerste zeer moeilijke jaren in Michigan heeft men zo ook elkaar staande gehouden met Jannes v. d. Luyster als maatschappelijk en ds. C. v. d. Meulen als godsdienstig leider. Lit.: H. S. Lucas, 1955. Dutch immigrant memoirs and related writings. Assen (2 din.). H. GASVOORZIENING. Een eeuw Zeeuwse gas- voorziening heeft wat weg van de veelver- vige rok van Jozef of, indien dat meer aan spreekt, van het verbrokkelde grondgebied van deze provincie. De gassoorten verschil- Bolgashouder (1965) te Axel R. 45

Zeeuws Tijdschrift | 1966 | | pagina 9