BLOKNOOT GROF De heer Knape is directeur van de N.V. Haring- vlietbrug. Hij wil voor doorgaand verkeer, dat ook van de Oosterscheldebrug gebruik maakt, geen verlaagde tarieven. Motto: grof gezegd interes seert die Zeeuwse brug me helemaal niet! Zo iets is door een kind te weerleggen, maar dat is boter aan 's heren Knape galg gesmeerd. De achter grond is het gewestelijk egocentrisme waar ge)'so leerden zich mee tooien. Als men gewend is ge raakt aan ontsluiting en afstand komt de horizon vanzelf wat verder te liggen. De spoorwegen heb ben niet voor niets een afstandstariefVlissingen Goes plus GoesBergen op Zoom is duurder dan VlissingenBergen op Zoom. FOLKLORE Over Bergen op Zoom gesproken, zijn burgemees ter heeft zich beklaagd over onbegrip van de Randstad. Weet die veel van de nabijheid van Antwerpen en van de situatie van randgewesten. In zo'n geval valt nogal eens de vergelijking met Bussum. Bijvoorbeeld het folkloristische Van ge west tot gewest. Een goede vergelijking, want van uit die gewesten weet men vaak niet anders voor te dragen dan zijn schooltje, zijn industrie-terrein- tje of zijn uitbreidingsplannetje. En die zijn nu eenmaal overal identiek. Er mankeert iets aan de twee uiteinden van de communicatie. Met één brochure ben je niet uit het (opgemelde) isolement. DUS Isolement is trouwens niet iets dat alleen met ver keerswegen te maken heeft. Zeehavens zouden dan staaltjes van openheid moeten kweken. Maar Ant werpen mocht niet bij de zeehavendag in Middel burg zijn, al krijgt het wel de inleidingen. De zee havennota is goed beoordeeld in Haarlem, omdat aan de uitbreiding aldaar een eind is gesteld; oprecht. Roosendaal ligt terzijde, zodat het hoofd der gemeente geen goed woord voor de nota over had. Aan een intrinsieke beoordeling komen ook anderen niet toe. Het is een verhaal met veel „dussen", wat goed voor „ons" is is dus goed voor het land. KLEINE SINJOR Het is niet de moeite waard, dus hoort het in deze rubriek thuis. 16 september zouden er twee spre kers voor het Benelux-parlement optreden over het Benelux-Middengebied. Wij waren er voor klaar. In overleg met de goeverneur van Brabant en Zeeland stond de inleiding op papier. Te elfder ure kreeg Antwerpen onenigheid met Gent en werd de bijeenkomst een half jaar uitgesteld. Schepen Leon Delwaide van de Sinjorenstad klaag de er in De Stem (14 okt.) over dat de zaak niet doorging „omdat van Nederlandse zijde geen rap porteur aangewezen werd". Interessant! Aan sa menwerking in groot verband zijn we nog niet toe. Eerst de kleine leugentjes maar eens afleren. ZONDER OPSCHRIFT Nog eenmaal de havendag. Wijdverbreide versla gen. Alleen geen reactie in kranten met een typisch provinciaal beperkt verschijningsgebied, zoals het Parool, dat overigens buiten Amsterdam toch wel abonnees heeft. Ruimer verspreid is de Telegraaf. Die had een stukje van een decimeter, maar was dan ook niet tijdig op de hoogte van het kleine Delwaide-schandaaltje. HOND IN DE POT Weinig Zeeuws-Vlamingen studeren aan de Gentse universiteit. Geen studiebeurzen, geen diploma-er- kenning, onderschatting van het niveau. Dat wil zeggen een stuk onvolmaakt cultureel Benelux van de zijde van overheid en burger. De randgeweste- lingen moeten altijd het initiatief nemen, zo ook bij de regionaal-economische integratie. Een vette hond (in Den Haag) weet niet dot een magere honger lijdt. Een pracht gelegenheid voor het Zeeuws studiefonds. Vg Aan onze Vlissingse lezers: Het is de zon! Foto Wim Riemens 184

Zeeuws Tijdschrift | 1966 | | pagina 12