Kortgene 1953 Noordhoek ons tot voor het huisje. De schipper zet er even zijn pet voor op, een rasechte schipperspet. Hij wijst naar het pannendak en het raampje. „Kijk, door de kuvelesse hebben we moeder in de boot getrokken." Ja, de ramp van 1953 is te vergelijken met die andere grote stormvloed die het eiland in 1530 trof. Reygersberch, de apotheker te Veere en af komstig van Kortgene, vertelt er van in zijn kroniek die 21 jaar later te Antwerpen verscheen. Je merkt aan zijn manier van schrijven dat hij nog middel eeuwer is. De rijken die tot de bedelstaf gebracht werden, kregen eigenlijk wat zij verdienden. De stormvloed van 1530 bracht in enkele uren tijd rampspoed over mens en dier. Men heeft in de zomers van 1531 en 1532 nog geprobeerd te red den wat er te redden viel, maar een vloed in het najaar van '32 deed alle moed tot herwinning van het eiland verdwijnen. Pas tegen het einde van de 17e eeuw is men het dorp en omgeving gaan herdijken. Alleen de kerk toren herinnerde nog aan het smalstadje van vóór 1530. Het is thans het enige monument op het eiland uit de middeleeuwen. Maar men moet het zoeken, want men heeft de tegenwoordige toren van de Hervormde Kerk er omheen gebouwd. Boekhandelaar Augustijn sloot zijn zaak om met ons mee te gaan de toren te beklimmen. Al draai ende kwamen wij bij de klok, waaraan een hele geschiedenis is verbonden. Maar eerst op zoek naar de gotische toren. Die bleek moeilijk te vinden want men had hersteld en bepleisterd. Na een speurtocht via de zolder van de kerk werden wij een gotisch raam en steun beer gewaar. Men kan er zelfs de maten van de oude toren reconstrueren. Fotograaf Kotvis heeft zich heel wat moeite moeten getroosten het raam te fotograferen. Weer terug zijn we langs de bal- lustrade van de toren Noord-Beveland gaan ver kennen uit de lucht. De septemberzon verlichtte de Oosterscheldebrug en de jachthaven lag er feeste lijk bij met zijn bontgekleurde boten, de oude aan legsteiger van de provinciale boot daarentegen maakte een verkommerde indruk. Toen wij daar zo even stonden zagen we hoe snel iets wordt aangetast wanneer het niet meer gebruikt wordt. We worden nog iets anders gewaar op de toren. De meeste dorpen in de nieuwe polders van het einde van de 16e en de 17e eeuw hebben de haven van waaruit de Voorstraat uitloopt op de Het gotische raam van de toren van Kortgene van vóór 1530 189

Zeeuws Tijdschrift | 1966 | | pagina 17