Zeeuws prentenboek L. W. de Bree M. P. de Bruin RETRANCHEMENT Driehonderdvijftig jaar geleden was het Zwin frontgebied tussen Staatse en Spaanse legers. Aan de oostzijde van de zeearm, even ver ten noorden van Sluis als ten zuiden van Cadzand, werden de versterkingen Nassau en Oranje aangelegd; tussen deze het Retranchement, de afsnijding of inkorting. De Raad van State, die in de Generaliteitslanden veel voor het zeggen had, verleende in 1643 toe stemming tot de bouw van een windkorenmolen op een van de bolwerken, kort daarna ook tot het op trekken van een stenen huis binnen de wallen. Zes jaar na de Munsterse vrede kwam er een kerk ge reed, uit het fort Cadsandria groeide een dorp, Retranchement. Een eeuw geleden lag het nog aan open vaar water. Van Retranchement en het naburige Ter hofstede voeren vissers het Zwin af, dicht bij de molen van Terhofstede legde een beurtschipper aan. Oudere mensen weten te vertellen van groot ouders, die de hoogaarzen zagen binnenkomen en hoe destijds de vissersvrouwen met manden op de rug naar Sluis liepen om daar hun garnalen, schar en schol te slijten; zelfs aan de Bruggelingen verkochten zij. In 1872 werd de Internationale dijk aangelegd, die het restant van de oude arm amputeerde. Voortaan trokken de vissers hun platboomde schuiten tot onder die dijk. Toen in 1894 Cadzand zijn haven tje kreeg, vonden enkele volhouders daar een thuishaven. Retranchement is nu een zuiver agra rische gemeente, in vier decennia is de bevolking van 750 zielen (en lichamen) teruggelopen lot twee derde van dit aantal. Er zijn arbeiderswoninkjes vrij gekomen, die voor en na werden opgeknapt door rustzoekende Belgen, Duitsers en ook Neder landers. Bedsteedje uitbreken, toiletje plaatsen, witkwast hanteren, heesters planten. Rustiek leven, aan de oude Noordstraat van Retranchement. Vroeger was die Noordstraat een vrijgevochten buurtje van landarbeiders, flapuiten, die barre kritiek konden leveren op de boeren, als deze in de wintermaanden met paard en wagen langs kwamen om zand weg te graven op de plek, waar eens het fort Oranje gelegen had het was bij de stormvloed van 1682 weggespoeld. Heilsoldaten, die onder de bewoners van de Noordstraat kwamen evangeliseren, werden ge maltraiteerd, de ruiten van hun zendingspost moes ten het af en toe ontgelden. Nu is die Noord straat van Retranchement sedert lang een voor de beschaving opengelegd gebied, zeker sinds in 1925 de kleiweg is bestraat. Een plaatsje van vijfhonderd inwoners is gauw bekeken, Retranchement ontkomt niet aan die regel. Wie er belangstelling voor heeft moet er eer omheen- dan binnentrekken. Volg eerst de weg om het contre-escarpe en de versterking Nassau heen, waar het vee graast op de wallen of zich te spiegelen staat in stil water. Binnen die wallen liggen een paar straten en een pleintje, heel vriendelijk met twee café's en een goed bewaard gebleven, echt negentiende-eeuws schoolgebouw, U weet wel. Verder is er dan de molen, een mooie standerdmolen, sinds 1909 eigen dom van een familie Visser. Misschien is het de molen van 1643, men zegt dat hij in 1818 van het bolwerk is verzet naar zijn tegenwoordige standplaats. De molenaar geniet zijn rust, zo ook de molen. Hij Louise 229

Zeeuws Tijdschrift | 1966 | | pagina 25