8.27 uit Roosendaal. Agenda zoals in het vorig jaar. De schijn van een echte vergadering werd opge houden. Voor het eerst werd een nieuw systeem toege past: aan de deelnemende leden werd een vergoe ding uit de kas toegekend. Over het 30-jarig bestaan der vereniging werd met geen woord gerept. Het jaar 1909 is voor de ver eniging uitermate belangrijk, omdat toen de ver eniging het initiatief heeft genomen voor het aan leggen van de eerste streekwaterleiding. Dit belang rijke besluit en de voortvarendheid, waarmede werd gewerkt, doen de minder juiste beschikking over gemeentekredieten wel vergeven. Op 19 januari 1909 is er vergadering, nu in Hotel Centraal te Goes. De voorzitter zegt dat de op roeping voor deze vergadering in geheimzinnige termen vervat was. Dit was echter noodzakelijk, daar het onderwerp niet in de openbaarheid mocht komen. Hij moet de leden dan ook verzoeken het in deze vergadering besprokene geheim te houden, al thans zeker te zorgen „dat het buiten de couranten zal blijven". (O, Prov. Zeeuwse Courant!). Een verklaring van de Minister van Binnenlandse Zaken als antwoord op een vraag van een kamer lid, dat hij bereid was streekwaterleidingen ten plattelande te steunen, was aanleiding voor enige burgemeesters zich herinnerend de watersnood van 1908 voor nog vage plannen „om tot een streekwaterleiding" te komen. Dr. Jenny Weyerman, secretaris van de Centrale Gezondheidsraad, voorheen arts te 's-Heer-Arends- kerke kwam hen te hulp en kwam medespreken bij de voorbereidingen. Deze dr. J. Weyerman was een merkwaardige fi guur, vol initiatieven en werkkracht. Hij werkte mede aan de waterleiding, zou later de ringlijn op Zuid-Beveland pousseren, waarvan niet het ver wachte resultaat het gevolg was, maar welke nu als „industriële" spoorlijn van belang gaat worden. Zijn belangstelling voor spoorwegen ontstond op Suriname, waar hij ook spoorwegen bedacht, waar van naar het heet het eindstation bij een bijzonder dikke boom lag. Hij had een speciale overredingskracht, wist goed met mensen om te gaan (burgemeesters moet je bezoeken op dagen waarop verkiezingen plaats vinden, dan moeten ze wel thuis zijn) en heeft zeker grote verdiensten verworven door initiatie ven te nemen en vooral door zijn medewerking om de waterleiding tot stand te brengen. De vereniging ging nogal ver. De heren kochten zij het voorlopig -14 ha heide- en heuvel land bij Ossendrecht, lieten daar boringen uitvoe ren en nog meer voorbereidingen verrichten, men vond het toch wel goed om thans de vergadering te raadplegen en om machtiging te vragen om de plannen voor een waterleiding te ontwikkelen, wel ke machtiging met algemene stemmen werd ver leend. Over de gemeentebesturen werd niet ge sproken! Men werkte snel: op 2 maart 1909 weer een vergadering. Meegedeeld werd dat in Ossen drecht de „Pottenberg" in voorkoop was verkre gen, dat daar goed en uitstekend drinkwater in overvloed was zonder het oppervlaktewater te schaden. De firma Carl. Francke te Bremen had voorgesteld alle onderzoekingen te verrichten op basis van geen kosten, wanneer er niet voldoende goed wa ter zou zijn en onder voorwaarde van betaling alléén, wanneer dit wel aldus zou blijken te zijn. Het scheikundig onderzoek zou in Delft geschie den, het bacteriologisch in Utrecht. Er vonden boringen plaats, het bestuur was naar de minister getogen, had aldaar veel sympathie ondervonden en vernomen dat er mogelijkheden van financiële steun bestonden. Nu moest er een comité komen om de waterlei dingmaatschappij te stichten. Dit werd het bestuur, aangevuld met dr. Jenny Weyerman, een kolonel van de genie, en twee directeuren van waterlei dingmaatschappijen. Voor dit alles gaf de Vereniging de geldmiddelen, maar tevens zou men de Gemeenten 1 cent per in woner vragen vanaf 1 januari 1909. De vergadering van 5 november 1909 was weder om geheel aan de waterleiding gewijd. De voor zitter zegt, dat het bestuur niet heeft stilgezeten „na de zoo genotvolle en uitstekend geslaagde tocht naar de prise d'eau op den Pottenberg bij Ossendrecht en de daarop gevolgde bijeenkomst in de sociëteit „Thalia" te Bergen op Zoom". Er is nu een technisch plan, de Gemeentebesturen zullen binnenkort bijeen worden geroepen (einde lijk!). 1 februari 1910 bracht het geheel wederom een stap naderbij: de minister van binnenlandse zaken had bericht bereid te zijn op de begroting van 1910 een memoriepost op te nemen voor een rente loos voorschot. De ontwerp-statuten zijn gereed; de vennootschap kon worden opgericht. Ged. Sta ten van alles op de hoogte gesteld hadden nog niets van zich laten horen. In 1911 eindelijk wordt meegedeeld dat er een aandeelhoudersvergadering zal worden uitgeschre ven, nu ook Ged. Staten iets van zich hebben laten horen. Zij maken bezwaar tegen een 60-jarige aflossing van de lening (gelukkig!). Op 28 juni 1911 kon de voorzitter meedelen, dat alles gereed was en de gelden, ingevolge de vóórfinanciering, terug zou den komen in de kas. Zo is dan de N.V. Waterleidingmij. „Zuid-Beve land" geboren. De bevalling ging over jaren: Er kunnen veel herinneringsdata worden gevierd! De vereniging wordt weer olijker. Men praat over zomerreisjes langs de Rijn of in België, maar men besluit nog een jaartje te wachten. De periode waarin ook de oorlog 1914-1918 viel ging rustig voorbij. Over de oorlog en de gevolgen daarvan werd vrijwel niet gesproken. Er werd ge klaagd over bepaalde moeilijkheden, maar uit de notulen blijkt niet, dat de grote vraagstukken de leden erg beroerden. Men vergaderde regelmatig, niet dikwijls, enkele jaren zwijgen de notulen. De zomervergaderingen met uitstapjes waren nog wel aan de orde, maar uiteraard beperkt, in de eerste tijd werkt de oprichting der waterlei dingmaatschappij nog na. In 1912 debatteerde men 23

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 23