we de kaart goed bestudeerd hebben." We hebben goed gekeken. De nabuurschap spreekt onder andere uit de jaarlijkse gemeenschappelijke schouwing der grenspalen. Daar bestaan proces sen-verbaal van. Burgemeester Jobse laat ons zo'n document zien. Het is interessant genoeg om de inhoud ervan hier weer te geven. Proces-verbaal van schouwing der grenspalen Ten jare negentienhonderd tweeënzestig, de eerste juni, hebben wij, Burgemeester der Gemeente Ant werpen, provincie Antwerpen, België, en Burge meester der gemeente Rilland-Bath, provincie Zee land, Nederland, volgens de bestaande voorschrif ten voor het nazien van de grenspalen tussen beide gemeenten en Koninkrijken, dezelve in ogenschouw genomen, waaruit gebleken is: dat de grenspalen 268 en 269 in goede staat op de plaats hunner besterriming staan; dat de grenspaal 268 op ongeveer 30 cm na is ondergeslibd; dat de grenspaal 269 op ongeveer 60 cm na is ondergeslibd; dat ter bescherming van grenspaal 269 op keurige wijze een nieuwe dukdalf werd opge richt en het zichtbaar gedeelte van voormelde grenspaal met loodmenie werd bestreken. Waarvan dit proces-verbaal in zesvoud werd op gemaakt om aan de bevoegde autoriteiten te wor den overgemaakt. Twee stempels, twee handtekeningen. De „discri minatie" in de eerste alinea, tussen de Gemeente Antwerpen en de gemeente Rilland-Bath is te ge ring om er aanmerking op te maken, zeker nu burgemeester Jobse ons heeft uitgenodigd, bij de volgende schouwing der grenspalen aanwezig te zijn Toen wij door de Reigerbergsche polder reden een groot deel van het dorp Rilland-Bath ligt op het grondgebied van deze polder zagen wij enkele boerderijen die dateren van het eind van de 18e, begin 19e eeuw. Het zijn flinke boerderijen, die van welvaren getuigenis afleggen. Het zijn tevens de oudste gebouwen van deze vrij jonge ge meente. Er heeft wel een middeleeuws Rilland be staan, en een middeleeuws Bath, maar die zijn ten offer gevallen aan de stormvloeden van 1530 en 1532 toen heel oostelijk Zuid-Beveland onder de golven verdween. Met veel inspanning van de zijde van Antwerpen is tijdelijk een gedeelte van Bath en omgeving herdijkt, maar de Pontiaans- vloed van 1552 maakte voor eeuwen een einde aan het woongebied. Eerst in 1773 merkte men in deze streek weer be drijvigheid. In maart van dat jaar werd met de indijking van de Reigerbergsche polder begonnen met meer dan 3000 polderjongens. De bedijking verliep voorspoedig, mede door een buitengewoon droog voorjaar. Een dergelijke concentratie van ruwe kerels, die van heinde en ver kwamen, in dit geval voor een deel uit Oost-Friesland, leidde Waar nu te Rilland een supermarkt staat Een van de oudste boerderijen van Rilland Rilland Kioosteiketk 28

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 28