landelijk Zeeland dat hij een man van karakter is 42 49 dat hij voor bepaalde onder werpen deskundig is 33% 20% dat hij uit verschillende beroe- pen afkomstig moet zijn 16 27% dat hij uit verschillende streken van het land afkomstig moet zijn 6 4% Ofschoon deze eisen onderling bezien wel onge lijksoortig zijn en betrekkelijk weinig houvast ge ven voor het opstellen van compositie-regels, wil len wij naar aanleiding van deze uitkomsten toch twee vooronderstellingen maken en deze nader hand toetsen. Het ontbreekt ons aan moed en maatstaven om te kunnen vaststellen of de politieke partijen in ons gewest er in geslaagd zijn „een man van karakter" (of het meervoud daarvan) in de staten te brengen. Het lijkt ons ook een gevaarlijke bezigheid om als buitenstaander de mate van deskundigheid voor bepaalde onderwerpen, die een gekozene geacht wordt te bezitten, kritisch te beoordelen. Het is bij zonder moeilijk de schijn van de werkelijkheid te onderscheiden. Het behoort wel tot de mogelijkheden om een antwoord te geven op de vraag of de volksver tegenwoordigers uit verschillende beroepen afkorr.- didaten voor verkiesbare plaatsen zodanig te kiezen, dat elke streek vertegenwoordigd is waar een zekere aanhang bestaat. Vervolgens zal elke streek voor nog te vervullen plaatsen in aanmerking komen naar rato van de aan hang. Een vooronderstelling met betrekking tot de bin ding met gemeentebesturen formuleren wij als volgt: II. Het merendeel van de leden van de provinciale staten bekleedt een ambt of functie van be stuurlijke aard bij de plaatselijke overheid. Binding aan de streek Wij menen op goede gronden te mogen stellen dat de indeling van de provincie in kieskringen parallel loopt met de gebruikelijke indeling van de streken, met uitzondering van het eiland Wal cheren, dat in twee kieskringen is verdeeld. Op grond van de uitslag 3) van de verkiezing van 23 maart 1966 kan het volgende overzicht worden gegeven van de verdeling van de zetels waarop men aanspraak zou kunnen maken volgens een vertegenwoordiging per streek (a) en (b) de verte genwoordiging van de streek in werkelijkheid. Voor de verdeling van de zetels is uitgegaan van de lijstkiesdeler en het gangbare systeem van de grootste gemiddelden. Streek/kieskring PvdA KVP CHU AR VVD SGP BP totaal ab ab ab ab ab ab abab Noord-Walcheren 12 1 11 2 1115 6 Zuid-Walcheren 3 22 1 11 11 -- 7 5 Schouwen-Duiveland 11 1 1 1 11 1 2 6 Tholen en Sint-Philipsland 11 1111 4 Zuid- en Noord-Beveland 33 22 43 2 11 21 1 15 10 West Zeeuwsch-Vlaanderen 1 121 1 1 3 4 Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 22 63 11 1 - 1110 8 Totaal 11 9 8 5 4 4 2 43 43 a verdeling volgens aantal uitgebrachte stemmen per streek, b werkelijk aantal vertegenwoordigers dat woonplaats heeft in de streek. stig zijn. Met een grote mate van waarschijnlijk heid kan men zonder nader onderzoek deze vraag bevestigend beantwoorden. Wat echter als een ne venverschijnsel bij nadere bestudering aan de dag treedt is het feit, dat een belangrijk deel van de leden van provinciale staten een binding heeft met gemeentebesturen. Ook valt na te gaan of de ver schillende geografische delen van de provincie aan hun trekken komen wat betreft de afkomst (woon plaats) van de gekozenen. Interessant is het hierbij na te gaan of de streek het aantal vertegenwoordi gers heeft, waarop krachtens de uitgebrachte stemmen „aanspraak" kan worden gemaakt. Vooronderstellingen Om met het laatste te beginnen maken wij de volgende vooronderstelling: I. De politieke partijen streven er naar de kan- Conclusie I Het blijkt dat nagenoeg alle partijen aan de for mule voldoen. Voor de PvdA valt West Zeeuwsch- Vlaanderen buiten de prijzen; voor het overige (Walcheren als geheel genomen) klopt de hypo these. De KVP gedenkt de kleine aanhang op Walcheren en Schouwen-Duiveland ten laste van de Zeeuws- Vlaamse aanspraken; haar aanhang op Tholen is zeer klein. De CHU blijft geheel in de lijn, aannemende dat de vertegenwoordiger voor Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren ook West representeert. De AR bevestigt de uitzondering op de regel. De Bevelanden zijn geheel van een vertegenwoordiger verstoken ondanks een „claim" van twee vertegen woordigers. In ogenschouw genomen, dat de VVD minder ze- 2

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 2