ring nogal heftig. Men weigerde zij het onder het motto, dat men geen collectanten kon krijgen te doen collecteren met lijsten waarop de na men der ingezetenen staan ingevuld. Nadat nog de koper- en metaalinlevering was be sproken was de vereniging uitgewerkt, de kas was leeg, de vereniging was in feite verdwenen. Na de oorlog begon de vereniging te herleven op de oude voet. In een der eerste vergaderingen bleek de verhouding met Goes weer verslechterd. De totstandkoming van het buitengewoon lager onderwijs werd behandeld en „gemakshalve" had den B. en W. van Goes reeds een gemeenschappe lijke regeling gereed gemaakt. En dat was nu net wat men niet wilde. De gemeenten op de Beve- landen hadden het gevoel dat ze nu mochten mee praten, nu de regeling reeds was vastgesteld. Tot overmaat van ramp hadden B. en W. van Goes een vergadering uitgeschreven. De vergadering be sloot niet naar diè vergadering toe te gaan. De toenmalige Burgemeester verklaarde, dat, wan neer deze school, uitgaande van de Gemeente Goes er niet zou komen, er in het geheel geen school zou komen. Goes zou gaarne hebben sa mengewerkt met het reeds bestaande comité voor het stichten van een bijzondere school, maar dit ging nu helemaal niet meer. 26 april 1946 vermelden de notulen feestelijk „Dit is de eerste officiële algemene vergadering na de bevrijding". Daarvoor waren slechts inofficiële be sprekingen gehouden. Een bestuursverkiezing kon nog niet plaatsvinden, omdat er teveel vacatures waren. In de kas der vereniging was nog 10,over. Op 21 februari 1947 werd de laconieke mededeling ontvangen dat de postrekening 371255 der vereni ging, in opdracht der Duitse autoriteiten op 5 ok tober 1944 was opgeheven en dat het saldo, on geveer 12,50, was overgeschreven naar de reke ning van het Nederlands Arbeidsfront. Het nummer was uitgegeven aan een N.P.V.-groep te Rotter dam. Geruststellend werd aan deze mededeling toegevoegd, dat alles wel weer in orde zal komen. Bestuursverkiezing vond plaats, vanwege de con tinuïteit werd de heer Mes, lid van de vereniging als oud-Burgemeester doch door zijn functie als lid van het College van Gedeputeerde Staten eigenlijk niet behorend bij de Kring, herkozen. Persoonlijk heb ik juist aan die tijd de prettigste herinneringen. De contacten met vroegere collega's bleven bestaan, maar bovendien kon men op een andere wijze kennis nemen van verschillende me ningen, dan uit officiële stukken somtijds werd op gemaakt. De onderwerpen ter vergadering besproken zijn levendiger dan voorheen, in bonte rei werd in 1947 gehandeld over: de opheffing der centrale diensten, de rattenbestrijding (de welvaart begon te komen en hiermede de ratten, het lid van Gede puteerde Staten de heer Schout kon zo schoon spreken over deze plaag!), de oprichting van een nationaal monument, rechtsgelijkheid tussen stad en platteland, de busdiensten, het vliegveld (niet meer bij Rifthem, maar in het Noord-Sloe), de elek trificatie van de spoorlijn, verplaatsingskosten van ambtenaren enz. Hoe dichter het verleden ons nadert, des te meer zal het hier vermelde het karakter van een kroniek krijgen. In 1948 komt Gedeputeerde Schout de eerste direc teur van de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk voorstellen en dan blijkt tevens, de sombere voorspelling van de Burge meester van Goes ten spijt, dat in Goes wordt overgegaan tot oprichting van de Koningin Wil- helminaschool voor buitengewoon lager onderwijs, de centrale diensten worden opgeheven, er wordt besloten mede te werken aan de totstandkoming van een modern ziekenhuis voor Zuid- en Noord- Beveland. Het jaar 1949 bracht wederom de heer Schout en de heer Lijnzaad in de vergadering, vergezeld van de heer van der Borgh, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid om een uiteenzetting te geven over de organisatie van een schooltandver- zorging. Toen besloten werd om een plan nader uit te wer ken, merkte een der leden op, dat men door dit besluit weer een stap nader tot het communisme is gekomen. Verder in 1949: vrije rijwielpaden en velerlei kleine onderwerpen. In 1950 wordt een langdurig en uit voerig debat gehouden over het Protestants Chris telijk streekziekenhuis. Over de totstandkoming van een dergelijk streek ziekenhuis is men het volkomen eens, de strijd gaat over de vorm: is subsidie nodig, dan uitstekend, maar overigens wordt door een minderheid in de vergadering de stelling verdedigd, dat de Ge meenten geen bestuursleden moeten aanwijzen in een instelling welke een bepaald, uitgesproken, karakter heeft. Zowaar vindt er in 1950 een filmvoorstelling plaats. Natuurlijk niet in een bioscoop, maar in de Koren beurs, waar een tweetal kleinbeeldfilms aangebo den door de Rotterdamse Lloyd en de Mij. Neder land nu is de bedoeling in 1950 wel duidelijk over de „Willem Ruijs" en „Terug naar het Eiland" worden vertoond. Voor deze plechtigheid verschijnen eveneens ter vergadering de heren Schout en Hamelink, leden van Gedeputeerde Staten, vergezeld van de grif fier der staten, dr. Tellegen. „Het programma is bij de aanwezigen zeer in de smaak gevallen" zeggen de notulen. Op 2 mei 1950 worden de Burgemeesters en Secre tarissen uit het Arrondissement van Sint-Niklaas en Dendermonde door de Vereniging ontvangen. Het werd een groots feest. Bloeiende boomgaarden werden bezichtigd en, dank zij de voortreffelijke route, door de Burgemeester van Kapelle uitgezet, leek diens gemeente wel 4 of 5 maal zo groot als in werkelijkheid. Hier bleek eens te meer de juist heid van een opmerking in een VVV-Gids te Breda, waarin vermeld stond, dat het aantal uitstapjes zonder meer verdubbeld kon worden door de be schreven routes in omgekeerde richting te maken. Zuid-Beveland en Goes werd onder prachtig weer bezichtigd en tot slot vond een groots diner plaats in de Korenbeurs te Goes, een feest, dat na het 51

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 15