vertrek van de gasten werd voortgezet en zelfs leidde tot verhitte gemoederen tussen enkele leden onderling en een discussie over het nut van de op leiding in de klassieke talen. In de daarop volgende jaren komt een bonte rei van onderwerpen aan de orde: het streekzieken huis en de financiële regeling daarvan en met het ziekenhuis St.-Joanna, de werkplaatsen voor min- der-validen, de Bescherming bevolking, vuilopha- lingsdiensten, de oprichting van een destructor, de Prov. Schoonheidscommissie, de straatverlichting, de kosten van verpleging van krankzinnigen, Schooltandartsendiensten, de Zeeuwse Collecte, het ziekenvervoer en zeer, zeer vele andere onderwer pen. Het jaar 1953 is uiteraard aan de watersnood ge wijd. Toen bleek, dat de leden der vereniging een intense interesse hadden voor de belangen van hun gemeentenaren en alles in het werk stelden om de gevolgen van de ramp te doen verminderen. In hetzelfde jaar 1953 wordt ook opgemerkt, dat de Vereniging, „welhaast" 100 jaren bestaat. Het bestuur zal zich bezinnen over de herdenking. En de aanleiding? Een der leden had in de krant gelezen, dat het 100-jarig bestaan der Vereniging van B. en S. in West Zeeuwsch-Vlaanderen was gevierd. Hij vroeg: „Hoe staat het nu met onze vereniging?" Nog in 1954 wist men het goed: wij bestaan niet 100 jaren maar 75 jaren zegt de voorzitter en dit zal in dit jaar worden gevierd. Er is lang over het programma gesproken. De her denking zal in Kapelle plaats vinden, de dames komen mede, het marionetten-theater Bert Brug- mans zal optreden, er zal een „gezellig samenzijn" worden opgenomen. De reismoeilijkheden worden onder het oog gezien en opgelost en op 11 juni zal het feest plaats vinden. Het voltallige College van Ged. Staten zal aan de viering deelnemen. En zo kon dan op 11 juni met grote luister het feest plaats vinden mèt het voltallig provinciaal bestuur, de afgevaardigden der zusterverenigingen en de dames der leden. Er werd wel degelijk gezegd, dat het een herden king van het 75-jarig bestaan was, dat, tengevolge van de watersnoodramp in 1953 niet kon plaats vinden, maar de mare ging en de legende werd hardnekkig, dat het een 100-jarige herdenking zou zijn. Dit treft te meer omdat op 6 mei 1963 het 85-jarig bestaan is gevierd, wederom met gepaste luister, nu te Kruiningen in het dorpshuis. Ook toen we derom werd volgehouden dat ten tweeden male het 100-jarig bestaan werd herdacht. De vereniging blijkt zich in de laatste decennia geheel te hebben aangepast aan de huidige ont wikkelingen. Zeer vele onderwerpen worden besproken, dikwijls na toelichting door deskundige inleiders. Zo is het ongetwijfeld juist, dat de Vereniging van B. en S. op Zuid- en Noord-Beveland zeer veel goed werk heeft verricht, met grote voldoening heb ik deze vereniging mogen leiden tot 1963. Daarom ook moge de vereniging in 1978 met recht en dank haar 100-jarig bestaan herdenken en in 1968 een 90-jarige periode van goed en vruchtbaar werk overzien. OORLOGSKERKHOF Hier ligt leven dat door het leven vermorst werd: de dodenbrij van de oorlog. Maar elke verminkte soldaat van de ander zorgvuldig gescheiden in een graf en een graf en een graf onder een kruis en een kruis en een kruis. Want al deze doden dicht bij elkaar zouden teveel stilte maken in ons lawaai. WILLEM ENZINCK 52

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 16