Stichter van Brouwershaven Hotel Café Restaurant „GRAAF FLORIS V" Tel. (01112) 2 50 - Brouwershaven Men kan deze regels terugvinden in de Middel- burgsche Courant van 14 december 1875. Men leest er ook in dat een leerling van P. J. H. Cuy- pers, E. J. Margry uit Rotterdam, het opmaken van een plan en bestek tot herstel is opgedragen. Die restauratie duurde tot 1893, waarbij de trace ringen in de vensters zijn vernieuwd. Het is ook Margry die in 1890 en 1891 het stadhuis restau reert. Bij de vergroting in 1599 had dit gebouw zijn fraaie Vredeman de Vries-gevel gekregen, een staal van Nederlandse renaissance. Het stadhuis onderging hetzelfde lot als de kerk en verviel in de 18e eeuw. Het werd in 1820 gerestaureerd uit de opbrengst van de voor de afbraak verkochte poorten. Er bleef van de renaissancegevel niet zo veel meer over. Margry deed het anders en gaf de bedoeling van de oorspronkelijke bouwmeester op eigen wijze weer. Wat er met de huizen aan weerszijden ge beurde, ziet men op de prentbriefkaarten. Het gotische huis ter rechter zijde werd in 1916 af- Stadhuis voor de restauratie van Margry VCV m f ■M, Stadhuis, 1900 gebroken. Gelukkig heeft de gotische kerk de bouwmeester restaurateur gekregen die zij verdiende. Voor de tweede wereldoorlog leidde H. van der Kloot Mey- burg de restauratiewerkzaamheden, na de ramp van 1953 ir. H. de Lussanet de la Sablonière. Cats heeft van zijn sokkel alles gezien: de tijde lijke welvaart in de vorige eeuw, het verdwijnen van de vissers, het komen van de jachten. Hij moet in het water hebben gestaan als wij het vloedmerk van 1 februari 1953 bij de haven be kijken. Philippe Parmentier, beeldhouwer te Gent, heeft het beeld vervaardigd, dat op 11 december 1829 voor een menigte volks en bij een doelmatige aanspraak van de voorzitter van het feestcomité plechtiglijk werd ontbloot. „Ja, toehoorders!", aldus de voorzitter, „wie kan nagaan, welk uitgebreid nut hij Cats onder menschen van verschillenden leeftijd, betrekkingen en onderscheidene omstandigheden des levens al niet heeft gesticht! Wie kan de harten tellen, waarin hij het zaad van waarheid en deugd ge strooid heeft! Dat kunt gij alléén, aanbiddelijke Voorzieningheid!, die aan Nederland eenen Cats geschonken hebt, opdat ook door hem kennis, deugd en levensgenot in Nederland zou worden rondverspreid I". 58

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 22