Jhr. mr. H. J. Ortt, secretaris Drs. A. Drinkwaard, penningmeester R. O. M. Waelput, lid N. M. de Jonge, lid. De werkgroep hield in het verslagjaar de vol gende bijeenkomsten: 27 januari - Raadhuis 's-Heerenhoek: Oprichtingsvergadering. Onderwerp van discus sie: Wonen in het landschap. Inleider: Ir. F. H. Klokke. Bespreking van de vraag, op welke wijze er een vorm van aantrekkelijk buiten wonen kan worden geschapen, welke geen on toelaatbare inbreuk maakt op het landschap, doch veeleer als een ondersteuning daarvan kan worden gezien. 3 maart - Studiezaal Provinciale Bibliotheek: Samen met de werkgroep Historie en Archeolo gie. Houtgewas in Zeeland in verleden en in de toekomst. Inleidingen (met lichtbeelden) van drs. P. J. van der Feen en M. P. de Bruin. Doel van de bespreking was te trachten aan het verleden indicaties te ontlenen voor de beplan ting van een toekomstig Zeeland, welke in een tweede, tijdens dit verslagjaar nog niet gehou den bijeenkomst nader zal worden bezien. 14 april - Raadhuis 's-Heerenhoek: Wonen in het landschap II. Discussie over het formuleren van enige uitgangspunten, welke zouden kunnen worden ten grondslag gelegd aan een publikatie. 17 mei - Raadhuis Yerseke: Het Oosterscheldebekken. Inleider drs. A. C. Drinkwaard (met lichtbeelden) over oude en nieuwe aspecten van de Oosterschelde met als centraal thema de vraag, welke mogelijkheden er thans nog zijn voor behoud van flora en fauna in deze Zeeuwse Stroom tegen de achter grond van enkele alternatieve wijzen van uit voering van het Deltaplan. 17 juni - Raadhuis 's-Heerenhoek: Wonen in het landschap III. Verdere discussie over de uitgangspunten voor een publikatie. 2 september - Aan boord m.s. Schollevaar en in stadhuis Tholen: Excursie op de Oosterschelde en omliggende wateren aan boord van het vaartuig „Scholle vaar" van de Visserij inspectie te Dordrecht on der leiding van drs. A. C. Drinkwaard. Tijdens een vaartocht over de Oosterschelde, Eendracht, Krabbekreek, Mastgat, Keeten en terug naar de Oosterschelde werden theorie en praktijk van het gebruik van de Oosterscheldebodem nader bestudeerd, o.a. met het opkorren van mosselen en oesters door twee vaartuigen van de visserij- politie, waarmede op volle zee een ontmoeting plaatshad. Rond het middaguur werd het ge zelschap ontvangen door het gemeentebestuur van Tholen, bij welke gelegenheid inleidingen werden gehouden door de gemeentearchivaris, mej. J. van Heyningen en de burgemeester, de heer J. E. van Boeyen, met daarna een leven dige discussie. 14 oktober - Stadhuis Vlissingen: Luchtverontreiniging: Inleiding met enkele lichtbeelden van dr. J. Tesink, over luchtver ontreinigingsaspecten, van belang voor het Zeeuwse landschap en hun invloed op mens, dier en gewas; discussie over het voorkomen van luchtverontreiniging zowel in het bedrijf als door de indeling van de ruimte en de op bouw van het landschap. 16 december - Het Oosterscheldebekken II Stadhuis Zierikzee: Verdere discussie over de toekomst van de Oosterschelde als vervolg op de vergadering te Yerseke en de varende excursie, zulks mede ter voorbereiding op het voorjaar 1967 door het Genootschap te houden Oosterscheldecon- gres. Het verheugde de werkgroep zijn bijeenkomsten steeds te kunnen houden in een omgeving, wel ke sterk betrokken was bij het onderwerp van de avond, hetgeen niet naliet inspirerend te werken. Verheugend was eveneens de belang stelling van de plaatselijke gemeentebesturen. Tweemaal verscheen in het Zeeuws Tijdschrift onder de mededelingen van het Zeeuwsch Ge nootschap een uitvoerig verslag over enkele bij eenkomsten van de groep, n.l. in Z.T. nr. 5 van 1966 over de eerste Oosterscheldebij eenkomst en de vaartocht en in Z.T. nr. 6 van 1966 over de oktoberbijeenkomst gewijd aan de luchtver ontreiniging. In kleine kring binnen de werkgroep wordt nog steeds gewerkt aan een publikatie inzake het Wonen in het Landschap voor het landschaps nummer van het Zeeuws Tijdschrift, dat hope lijk volgend jaar zal verschijnen. Het bleek tot dusver niet mogelijk binnen de werkgroep een communis opinio over dit onderwerp te berei ken, zodat de vorm van deze publikatie nog nader zal moeten worden overwogen. Binnen de werkgroep werd door een zevental leden, bestaande uit mejuffrouw Laanbroek en de heren Van der Linden, Van Bennekom, Beelaerts van Blokland, Ortt, N. M. de Jonge en Abbas een in februari 1967 te houden bijeen komst van de werkgroep voorbereid, waarin be zien zal worden, hoe anno 1980 of 2000 met 300 tot 500 duizend mensen in een sterk geïndustria liseerd Midden-Zeeland prettig kan worden ge leefd en gewoond, zulks naar aanleiding van de publikaties over dit onderwerp van de heer Abbas. 61

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 25