Plantagies in Zeeland liggen en het gemoerde land kwam dus in een natte tijd nog eerder onder water te staan dan het ongemoerde. Op Walcheren was het tijdens de bodemkartering (kort na 1945) nog goed te zien, welke percelen gemoerd waren: het weiland was daar golvend en onregelmatig. Dit verschijnsel is pas door de egalisaties in het kader der her verkaveling van Walcheren verdwenen. Het was met de moernering op het einde der Middeleeuwen net als nu met het zagers spitten; ondanks alle verboden werd het toch gedaan, waar het niet mocht en het moest telkens opnieuw verboden worden. In 1515 was men in Zeeland tot de conclusie gekomen, dat afdoende bestrijding van de moernering slechts mogelijk was door aan de bewoners van het platteland andere mogelijk heden voor brandstofvoorziening te bieden. Toen Karei V in 1515 Middelburg bezocht, hebben de vertegenwoordigers van Zeeland hem een verzoek schrift aangeboden, waarin zij allerlei voorzien ingen vroegen. Een paragraaf van dit verzoek schrift luidde ongeveer als volgt: Aangezien het duidelijk blijkt, dat het delven van den daringhe de destructie ende verdervenisse van den lande von Zeeland is, waarom het ook bij de keure van Zeeland expresselijk verboden is, verzoeken wij onze voorschreven genadigste heere, dat van nieuws verboden worde derrynck uyt te slane, uit wat lande en erve hef zij ofte wien dat toe behoort, ende voorts, opdat d'ondersaten ten platten lande des te beter mogen gerieft ende voorzien worden van bernynghe (brandstof), ver zoeken wij dat onze voorschreven genadigste heere accorderen ende consenteren wille, dat iedereen houtgewas moge planten op de heerwegen tegen over zijnen grond en erve, ende 't hout daarvan komende mogen kappen en rooien te hunnen profijte. Na overweging van dit verzoekschrift heeft Karei V te Middelburg de 22 Mei 1515 conform een ver ordening uitgevaardigd. Juridisch werd hiermee een gecompliceerde toestand gevestigd: de aan gelanden van een weg kregen plantrecht op grond die aan een ander in eigendom toebehoorde. Sporen van dit recht zijn tot in onze tijd blijven voortbestaan. Dat de beplanting van wegbermen met opgaande bomen een succes is geworden, ziet men op de kaart van N. Visscher uit het midden der 17e eeuw (fig. 4). Lusthoven in Zeeland AN de Zeeuwse eilanden is Walcheren het meest in beeld gebracht. Op zichzelf bezien is dat niet zo verwonderlijk. Middelburg was in de 15e en 16e eeuw een belangrijke handelsstad met de voorhaven Arnemuiden. Hoe bewegelijk het op de rede van Arnemuiden was kunnen we zien op een schilderij dat in het gemeentehuis aldaar hangt. Het dateert uit dezelfde tijd als het bekende Pa- 89

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 17