Westhove (centrum rechts) midden 16e eeuw Figuur 3 norama van Walcheren, aanwezig in het Scheep vaartmuseum van Antwerpen en wel 1550. Het Panorama beeldt Walcheren uit gezien vanuit een denkbeeldig punt in het centrum naar de kust toe met de omringende wateren. Voor ons van be lang is een afbeelding van het kasteel Westhove waaruit duidelijk blijkt dat het een renaissance- tuin heeft met een fontein. Guicciardini spreekt in de jaren zestig van de 16e eeuw zijn bewon dering uit voor de tuin van Westhove en wanneer een Italiaan dit doet, vertrouwd met de sfeer van de renaissance, moet de tuin iets bijzonders zijn geweest. Een dergelijk type tuinen komen we te gen in het bekende werk van Sanderus: Flandria lllustrata. Dan bevinden we ons evenwel in de eerste helft van de 17e eeuw. Ook hieruit mogen we concluderen met een vroeg specimen van dit soort tuinen te maken te hebben. Op de fijnzinnige tekening van Westhove (fig 3) is weinig van het kasteel te zien, dat als uithof van de prelaten van de abdij te Middelburg tevens dienst deed om vorstelijke personen en hoogwaardigheidsbekleders te ontvangen. Al eerder is het kasteel Sandenburg (fig. 2) ge noemd, dat in de eerste helft van de 16e eeuw een cultureel middelpunt vormde. Het kasteel, dat blijkt duidelijk uit de afbeelding op het Panorama, moet een bomenrijk hof hebben gehad, maar anders van allure dan Westhove. Ter Hooge ligt in een krans van bosschages en hoger opgaande bomen. De dorpen liggen ver scholen in het groen. De tweede helft van de 16e eeuw is voor geheel Zeeland een bewogen tijd geweest: overstromingen en heen en weer trekkende troepen teisterden het land. In zulk een tijd denkt men niet aan het planten van bossen of het aanleggen van zoge naamde lusthoven. Dit is weggelegd voor de 17e eeuw. Wanneer de kroniek van Smallegange ver schijnt, blijkt uit de afbeeldingen dat op de Zeeuwse eilanden talrijke buitenplaatsen zijn gesticht, ver nieuwd of herbouwd, waarbij men naar de eis van de tijd fraaie tuinen heeft aangelegd in de stijl van de barok. M IT het jaar van verschijnen van de kroniek van Smallegange 1696 mag men niet afleiden dat alle tuinen en bossen kort daarvoor zijn aangelegd. Uit het Speculum Zelandiae, dat is een beschryvinge ofte afbeelding der steden, am- bachts-heerlijckheden, dorpen, castelen, ridderlijcke hofsteden, huysen en gebouwen, gelegen in de Eylanden en de Graeflijckheyt van Zeelandt, blijkt dat omstreeks het midden van de 17e eeuw er met name op Zuid-Beveland een aantal heerlijke huizen bestaan met kunstig aangelegde tuinen. De tuin van het huis Baarland is een nadere bestudering waard. Naast een keurig geschoren boompje be merkt men fraai aangelegde perken in de vorm van hef wapen van Zeeland. Zuid-Beveland is altijd een 90

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 18