IS Zeeuws Tijdschrift NUMMER 3/4 17e JAARGANG 1967 ^lERIKZEE, vrijdag 28 april 1967. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen organiseert een congres over „De Ooster- schelde in de Delta". In de Concertzaal zijn vierhonderd belangstellende toehoorders. Het is de bedoeling een weten schappelijke benadering te geven van de vraagstukken die ten gevolge van de uitvoering van het Deltaplan rond de Ooster- schelde ontstaan. De inrichting van het congres heeft veel inspanning en takt ge kost. De voorzitter van het genootschap, mr. J. Moolenburgh, heeft ten slotte de juiste atmosfeer weten te scheppen. De lezer mag weten dat dit nodig was. Verschillende sprekers waren nog bezig rapporten voor te bereiden en konden bezwaarlijk over de hoofden van hun directeur-generaal of minister heen tot pu- blikatie overgaan. Toen het congres dan bijna een jaar werd uit gesteld waren de opdrachtgevers van de rapporteurs zo tege moetkomend het Zeeuwsch Gennootschap enkele primeurs te schenken. Aan de andere zijde was er de beduchtheid dat de bijeenkomst in een irrationele demonstratie tegen de legitieme plannen tot afsluiting van de Oosterschelde zou ontaarden. Tegenbewijs zou natuurlijk welkom zijn, maar er waren duidelijke tekenen dat er een guerilla zou worden gevoerd. Een landelijk dagblad publi ceerde veertien dagen te voren een soort oproep die uitstekend zou passen in een „rood boekje" tegen de Rijkswaterstaat. Haar cijfers zouden getrukeerd zijn. De aannemers zouden een pressie groep vormen. Een werkgroep liet eenentwintig vragen op schrift stellen, waarvan de laatste culmineerde in de suggestie dat „men" toeristisch gesproken een voorkeur zou hebben voor „de abnormalen voor welks aantal men zelfs te Haamstede overweegt de Noordstraat te ontluisteren door de kastanjebomen te vellen" en voor de opvatting „de Oosterschelde met gesterili seerde faecaliën te bevuilen?" Voor deze meningen wordt men in ons land niet geïnterneerd op een eiland. Maar van tweeën een: of de oppositie richt naar 73

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 1