-Plantagies in Zeeland men weer voor afgescheiden boomperken, ieder in een hoge doornhaag liggend en even zoveel hoven in een hof vertonend. RUNNEN we in vele opzichten de 18e eeuw als een bloeitijd voor de buitenplaatsen en hun omgeving beschouwen, met de Bataafse en Franse tijd kwam een periode van diep verval waarin vele lusthoven werden afgebroken en de bomen gerooid. De militaire versterkingen rond Vlissingen lieten in dit gebied geen boom over in verband met een vrij schootsveld. De bomen langs de wegen blijven intact. Een Engelsman beschrijft in 1812 de weg van Vlissingen naar Middelburg "regularly planted with trees, whose branches uniting at top, equally defend the passenger from the intense heat of summer, and the rude blasts of winter". In vergelijking tot onze tijd waren er in de vorige nog vele bomen op Walcheren. De wagenmakers konden hun hout nog kopen uit de bossen van de overgebleven buitenplaatsen. Rond de hofsteden en weiden trof men ook nog vele bomen aan. Kan men tegenwoordig de boomrooier in Zeeland bijna tot de uitgestorven beroepen re kenen, in de 19e eeuw waren er op ieder dorp wel een paar beroepsrooiers aanwezig. Bomenrijk was ook Zuid-Beveland, waar zich tot heden fraaie boomdijken hebben kunnen handhaven, evenals op Tholen. De ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw-Vossemeer waakt nauwlettend over haar beplanting, daarmee aantonend hoe in vroeger tijd dankzij de heerlijkheden en derzelver rechten de beplantingen in stand werden gehouden. Afgezien van alles: bomen zijn een kostbaar goed. Fruin, 1929, Keuren v. Zeeland, p. Ill, 53,90,229. Van Empel Pieters, Zeeland door de eeuwen heen, p. 79. Unger, Bronnen, I, No. 13. Als voren, III, No. 2, art. 5. Archief Zeeuwsch Gen. 1907, p. 172. Uitgave Denucé, voor datering zie Gottschalk Unger, T.K. Ned. Aardr. Gen., 1950. Repr. o.a. Kunstgesch. der Ned., Phoenix-herdruk, ME III, bij p. 480. Gottschalk en Unger, zie 6). Archief Zeeuwsch Gen. 1912, p. 160, 1913, p. 172. J. Ermerins, 1786, Zeeuwsche Oudheden, Zandenburg, p. 168-172. 10a) L. J. Bol in Oud-Holland, 1959, p. 12. ,,Arbres nains" dwergboompjes. 95

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 23