ET Deltagebied heeft grote potenties. De Tweede Nota Ruimtelijke Ordening zegt daarvan1): „De landbouw is er welvarend; bodem en klimaat zijn ook geschikt voor intensieve cultures. Voor de uitbreiding van het Nederlandse zeehavenareaal bestaan belangrijke mogelijkheden in het Scheldebekken. De zeer gevarieerde structuur maakt het mogelijk aan trekkelijke woongebieden te scheppen met een gedifferentieerd milieu. Grote kansen liggen er voor de recreatie: Het gebied is aantrekkelijk voor watersport en oeverrecreatie en interessant door zijn landschaps- en stede- schoon. In de Nederlandse waterhuishouding kan het Deltagebied een grote rol spelen. Daarnaast zullen nog belangrijke natuurgebieden in stand gehouden kunnen worden om de grote biologische rijkdom te bewaren." Misschien zijn wel de belangrijkste potenties van dit Deltagebied: zijn ruimte en zijn centrale ligging. Dit zijn natuurlijk geen nieuwe gegevens. Ze komen wel in een nieuw en heel scherp licht te staan door de huidige fase van ontwikkeling van ons land. Enkele aspecten daarvan: le. De uitvoering van het Deltaplan, die juist in deze jaren de geografische en de waterstaatkundige infrastuctuur van dit gebied drastisch wijzigt en met name de openlegging door betere verbindingen mogelijk maakt. 2e. De schaalvergroting, zowel in economische als in ruimtelijke zin, die maakt dat vele ontwikkelingen ook op grotere afstand van hun cen trum een voortzetting of tegenspel kunnen en soms moeten vinden. De schaalvergroting, die zich uitstrekt over bestuurlijke en zelfs na tionale grenzen. 3e. Het feit, dat juist in dit tijdvak bepaalde ontwikkelingsmogelijkheden in aangrenzende gebieden uitgeput dreigen te raken. De ruimte voor nieuwe stedelijke bebouwing in de zuidvleugel van de Randstad Hol land. De ruimte voor nieuwe havenindustrieën in het waterweggebied. Kortom het Deltagebied kan juist in deze tijd een belangrijk deel van de groeiprocessen die elders dreigen te gaan stagneren overnemen en daarmee een belangrijke bijdrage aan de nationale groei geven. LS ik nu meer specifiek op de ruimtelijke structuur inga, dan moet ik constateren, dat deze groeiprocessen zich in de eerste plaats op de randen van de Delta richten. Aan de noordkant op de Zuidhollandse eilanden het opvangen van de directe uitstraling van de Randstad. Aan de oostkant de stedenrug van Noord-Brabant met zijn eigen in dustriële ontwikkeling. Aan de zuidkant de ontwikkeling van het Scheldebekken. Het Scheldebekken dat door zijn hele infrastructuur voorbestemd lijkt uit te groeien tot een stedelijk industrieel havengebied van groot formaat; tot een derde hoofdas van zeehavenontwikkeling voor ons land. De Wester- schelde, die toegankelijk is voor schepen tot een 50.000 ton; die tevens beschikt over goede achterwaartse vaarverbindingen; en straks over heel goede landverbindingen met de rest van ons land. Het Scheldebekken, dat een centrale plaats inneemt, tussen de grote be volkingsconcentraties van West-Europa. Daarmee enerzijds een groot ar beidspotentieel en anderzijds een potentieel afzetgebied voor de zich hier te vestigen industrie heeft. De ontwikkeling van de laatste jaren in het Sloe en in Terneuzen spreekt een duidelijke taal. Velen van u zullen zich ook het havencongres, dat een half jaar geleden in Middelburg werd gehouden, herinneren. En ook het begrip „de gouden Delta", dat vorig jaar opdook, wordt voornamelijk ge dragen door de gedachte aan een grootscheepse zeehavenontwikkeling. Maar nu terug op de hoofdlijnen van de ruimtelijke structuur. Zoals ik al stelde, vinden de belangrijkste ontwikkelingen op de randen van de Delta plaats. En wat gebeurt er dan met de tussenruimte waar tenslotte de Ooster- schelde, het onderwerp van vandaag, in ligt? |-| IER wil ik ingaan op enkele beginselen die naar voren zijn gebracht in de Nota Ruimtelijke Ordening, namelijk die van differentiatie en bundeling. Differentiatie: de wens tot instanthouding van een zo groot mogelijke verscheidenheid, van een zo rijk mogelijke variatie aan mogelijkheden: blz. 61. 99

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 27