natuurlijke, maar ook kunstmatige mogelijkheden. Differentiatie om een maximum aan keuzemogelijkheden te bieden. Keuzemogelijkheden op ieder gebied: op het gebied van het werken, van het recreëren en van het wonen. Dus ook keuzemogelijkheden voor bijvoorbeeld industrievestiging. Ik meen dat hier een duidelijke verwantschap ligt met het thema, dat door ir. Post- huma van het Havenbedrijf Rotterdam naar voren wordt gebracht. Het thema van complexiteit, assortiment, complementariteit en specialisatie. Ik meen dat dit thema en het differentiatiethema van de Tweede Nota Ruimtelijke Ordening dezelfde grondgedachte hebben. Het andere begrip: bundeling. De bundeling namelijk van ruimtelijke ele menten; het voorkomen van de versnippering; versnippering van de ruimte, die wij tot in lengte van dagen zo hard nodig zullen hebben. Deze twee begrippen, differentiatie en voorkomen van versnippering, werken door op iedere schaal van denken en in alle structuren. Dat begint al in de hele grote structuren: waar wij constateerden, dat de stedelijke en industriële ontwikkelingen op de randen van de Delta plaats vinden, is dat reeds een argument om een andere functie toe te kennen aan het centrum van die Delta. IERMEE ben ik beland aan een van de hoofdlijnen voor de toekomstige structuur van ons land die in de Tweede Nota Ruimtelijke Ordening zijn aangegeven. Daar wordt gesteld, dat het beeld van deze structuur wordt beheerst door de afwisseling van sterk en minder sterk verstedelijkte gebieden. Dit spreekt het duidelijkst in de zuidwestelijke helft van ons land, waar een aantal grote stedelijke zones zijn te onderscheiden. Tussen deze stedelijke zones ligt een groot en weinig verstedelijkt, overwegend agra risch gebied. De Nota wijst dan op het verschil met vele buitenlandse miljoenen-steden die van een centrum uitgroeien en haast onweerstaanbaar naar buiten uit dijen tot een omvang, die aan de aantrekkelijkheid van deze steden af breuk doet. Behoud van een gezonde wisselwerking tussen stad en land wordt steeds moeilijker. In het bijzonder gaat de stadsbevolking in steeds groter delen van die steden de mogelijkheid missen om zonder veel tijd- 100

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 28