kei ij k snelle afneming van de Cl'-gehalten in de diepere lagen. Het bleek dat onder invloed van het lucht-inpersen per tijdseenheid in totaal ruim 30 kg CV per m3 vrije lucht uit het diepere gedeelte werd verwijderd; past men geen correcties toe met het oog op de storende invloed van het schutbedrijf van de Zandkreeksluis dan is dit getal nog hoger. Een tijdens de tweedaagse proef opstekende bries vergrootte dit resultaat tot ruim 45 kg CV per m3 vrije lucht. De kosten van de proef waren zeer bescheiden, zodat een periodieke toepassing van deze methode op een aantal plaatsen geen problemen behoeft op te leveren. Wellicht kan deze methode speciaal van nut zijn voor de waterkwaliteitsbeheersing in enkele diepe putten direct achter de afsluitdammen, waar enige aanvoer van zout kwelwater valt te verwachten. Het is duidelijk dat ook meer algemeen de kwaliteit van het water van de zuidelijke deltabekkens niet geheel kan worden afgemeten aan een gemiddeld zoutgehalte. Andere veront reinigingen spelen eveneens een rol. Wat betreft deze andere verontreinigingen dient men te be denken dat de kwaliteit van het Rijnwater van grote invloed is op de kwaliteit van het water van de zuidelijke delta bekkens. Algemeen bekend is dat de kwaliteit van het Rijn water te wensen overlaat. Het is van groot belang dat het overleg in de Internationale Commissie voor Bescherming van de Rijn tegen Verontreiniging metterdaad tot verbetering van de huidige toestand zal leiden; wellicht is het daarvoor nodig dat dit belang een grotere rol gaat spelen bij onze betrek kingen met de andere Rijn-oeverstaten. De bezwaren, welke aan de huidige kwaliteit van het Rijn water zijn verbonden uit een oogpunt van watervoorziening van bevolking en industrie, van land- en tuinbouw, alsmede uit een oogpunt van de visserij, de recreatie en de natuurbe scherming, worden bekend verondersteld. Dit is niet zo zeer een probleem specifiek voor de zuidelijke deltabekkens, maar een algemeen Nederlands, ja zelfs internationaal probleem. Het is een probleem waarvoor wij ons inspanningen zullen moeten getroosten om een oplossing te vinden. Voor één aspect van de kwaliteit van het Rijnwater zij tenslotte nog speciaal de aandacht gevraagd. Een niet te verwaarlozen deel van de Rijnafvoer bestaat thans reeds uit water dat een zuiveringsinstallatie is gepasseerd. Als eindprodukten van het zuiveringsproces komen opgeloste mi neralen stoffen vrij, ondermeer stikstofverbindingen en fos faten, die door plantaardige organismen worden gebruikt voor de opbouw van koolhydraten, vetten en eiwitten. Indien in een bekken met min of meer stilstand water een voor- gereinigd effluent of rivierwater, dat veel opgeloste stikstof verbindingen en fosfaten bevat, terechtkomt, kan de plankton- groei enorm worden gestimuleerd, waarbij zogenaamde water- bloei kan optreden. Op waterbloei volgt vroeg of laat mas saal afsterven, wat kan leiden tot zuurstoftekorten en bij voorbeeld vissterfte, met name in de diepere waterlagen. Hieraan zou door het eerder beschreven inpersen van lucht tegemoet kunnen worden gekomen. Hoewel op het IJsselmeer en het Brielse Meer, welke wateren ook grotendeels met Rijn water worden gevoed, zich wat dit betreft tot dusverre geen verontrustende verschijnselen hebben voorgedaan, verdient de toenemende vruchtbaarheid van het Rijnwater bijzondere aan dacht. Lokale belasting van de zuidelijke deltabekkens met afval water kan grotendeels worden vermeden. Het moet in principe mogelijk worden geacht het industriële afvalwater in hoofd zaak buiten de zoetwaterbekkens te lozen, evenals het afval water van grote bevolkingsconcentraties. In dit verband kan ondermeer worden genoemd het door de Commissie Afvalwater vraagstuk Westelijk Noord-Brabant in haar rapport van 1964 aanbevolen project voor afvoer van afvalwater uit westelijk Noord-Brabant per pijpleiding naar de Westerschelde. Voor het overige kan het plaatselijke afvalwater grotendeels wor den gezuiverd. De resterende belasting moet en kan in prin cipe zeer beperkt blijven. De waterverontreiniging, welke samenhangt met het massale binnenscheepvaartverkeer over het Zeeuwse Meer, kwam reeds eerder ter sprake. In dit verband verdient een zodanige in richting van het Zeeuwse Meer de voorkeur dat de door de scheepvaart benutte wateren zoveel mogelijk gescheiden zijn van het overige deel van het Zeeuwse Meer, respectievelijk een geconcentreerde zoetwaterstroom het doordringen van verontreinigingen naar de overige delen zoveel mogelijk kan beletten. Een probleem vormt het voorkomen van verontreiniging door sterke piekbelastingen door recreatiezoekenden. Hieraan wordt momenteel de nodige aandacht besteed, doch financieel ver antwoorde, doeltreffende oplossingen zijn niet eenvoudig aan te geven. Voor het zwemmen en dergelijke in de zuidelijke deltabekkens is de bacteriologische betrouwbaarheid van het water van groot belang. Ook dit aspect heeft thans de aan dacht. Hoewel de omvang van de bedreiging van de waterveront reiniging geenszins mag worden onderschat, dient men ander zijds niet te vergeten dat de zuidelijke deltabekkens tevens een groot zelfreinigend vermogen hebben, waarbij de niet te verwaarlozen verblijfstijd van het water in de bekkens een belangrijke rol speelt. Ook dit aspect wordt thans nader on derzocht. E bedoeling van deze beschouwingen is be paald niet om op deze plaats te komen tot de aanbeveling van een eenduidig bepaalde oplossing voor de inrichting van de zuidelijke del tabekkens. De bedoeling is slechts een aantal aspecten van de waterhuishouding van het zuid westen van ons land, dat zich in een proces van snelle ontwikkeling bevindt, nader te belichten. Hoewel de belangen van een goede waterhuis houding zekere grenzen stellen aan bepaalde ont wikkelingen blijkt dat anderzijds ruime ontwikke lingsmogelijkheden voor de andere facetten aan wezig zijn. Weloverwogen integrale planning, ge baseerd op nauwgezet onderzoek van velerlei aard, is nodig om tot een optimale benutting van de door bepaalde „onmogelijkheden" begrensde, grote „mogelijkheden" in de delta te komen. 122

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 50