Het Groote Gat bij Oost burg. De fraaie kreken zullen ook in de toekomst als landschapselement een belangrijke functie blij ven vervullen. In tegenstelling tot de situatie van voor de oorlog, waarin de veranderingen zich geleidelijk voltrok ken en structurering in feite per poldereenheid plaatsvond, zien wij nu een aanpak van grote ge bieden in een korte spanne tijds. Hierbij moet echter wel worden opgemerkt, dat, hoewel voor de drie eerst genoemde gebieden een landschapsplan werd opgesteld, de benadering van de vraagstukken nog steeds voornamelijk van uit een agrarisch standpunt geschiedde. Verwon derlijk is dit uiteraard niet, want de niet-agrarische bestaansbronnen ontwikkelden zich slechts in ge ringe mate mede als gevolg van de vervoers- moeilijkheden. Toch zien wij, dat in de rapporten, die na de ramp worden opgesteld als inleiding tot het herstel, behalve de landbouwkundige aspec ten van de herstructurering, een aantal andere begrippen worden geïntroduceerd. Zo lezen wij bijvoorbeeld in de inleiding tot het Rapport inzake de reconstructie van Schouwen- Duiveland, dat het noodzakelijk bleek naast een landbouwkundige herverkaveling het herstel van het eiland van een ruimer standpunt te bezien. Een zodanig herstelplan zou moeten worden ont worpen, dat na de uitvoering daarvan Schouwen- Duiveland als een gezond onderdeel van het na tionale geheel zijn functies naar behoren zou kunnen vervullen. In deze rapporten wordt dan onder andere ook aandacht besteed aan: leefbaarheid van het ge bied, natuurwetenschappelijk belangrijke terreinen, recreatie voor de eigen bevolking, het vreemdelin- genbezoek en de landschappelijke aspecten van de tracering van wegen en waterlopen. Hieruit blijkt, dat in tegenstelling tot vroeger tijden, een bewust streven merkbaar wordt tot verbetering van het gehele landschap met al zijn facetten, zo wel voor de werkende als de ontspanningzoekende mens. Aan de hand van bovenvermelde landschapsplan nen zijn in de loop der jaren tal van beplantingen aangelegd. Niet alleen langs wegen en dijken, doch ook bijvoorbeeld langs kreken, zoals: de Pluimpot, bij Schelphoek en Ouwerkerk. Ook wer den in het kader van deze plannen een aantal na tuurterreinen gereserveerd, zoals bijvoorbeeld de bekende bloemdijken op Zuid-Beveland en het vo gelreservaat de Pluimpot op Tholen. Na het herstel van de door de ramp veroorzaakte schade kon ook weer aandacht worden besteed aan de agrarische constructie van een aantal an dere gedeelten van de provincie. Dit geschiedde in de vorm van ruilverkavelingen. In feite is men met deze landhervormingen nog steeds intensief bezig. In dit verband kunnen onder andere ge noemd worden de ruilverkavelingen: Eede en Stop peldijk in Zeeuwsch-Vlaanderen en Kleverskerke op Walcheren. Ook zijn nog een aantal ruilver kavelingen in voorbereiding; zoals: Noord-Beve land, de Poel op Zuid-Beveland en de Schelde- zoom. Evenals dit bij de herverkavelingen het ge val was zien wij hier grotere landbouwkavels ont staan en een vermindering van de totale weg- lengte in het betrokken gebied, waardoor een schaalvergroting van het landschap ontstaat. Ook in de beplanting komt dit duidelijk tot uitdrukking, daar deze voornamelijk langs de wegen en bij de boerderijen is gesitueerd. 78

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 6