De landschappelijke ontwikkeling van Zeeland Hoewel de opzet van de ruilverkavelingen hoofd zakelijk agrarisch is, blijken er plaatselijk moge lijkheden te zijn tot inpassing van het recreatie facet. Zo ontstaat in de ruilverkaveling Stoppel dijk het recreatie-object de Vogel, waarvan de be planting in het kader van het landschapsplan wordt uitgevoerd. Ook bij de inpoldering van de Braakman ontstond naast de uitbreiding van het landbouwareaal een interessant recreatieobject. Bij het overzicht van de verschillende manieren, waarop in de afgelopen jaren landschapsherstel plaatsvond, mag tenslotte niet vergeten worden de aanleg van weg- en dijkbeplantingen in het kader van wegverharding ten behoeve van de landbouw. Op deze wijze zijn bijvoorbeeld door het Water schap Het Vrije van Sluis vele kilometers wegen van een beplanting, voornamelijk bestaande uit opgaande bomen, voorzien. Het is te betreuren, dat de iep, die voorheen zo fraai in het Zeeuwse landschap paste, niet meer gebruikt kon worden tengevolge van de iepziekte. In de plaats daarvan werd voornamelijk gebruik gemaakt van de po pulier, die eveneens goed bestand is tegen de zee wind. De vorm van deze boom is echter een totaal andere dan die van de iep, zodat ook daardoor een verandering van het karakter van het land schap valt te constateren. Kenmerkt het landschap zich dus op het ogenblik door een grote openheid, plaatselijk zorgen de boomgaarden voor een grotere verdichting, zoals: in het oostelijk deel van Walcheren, bij Kapelle- Biezelinge, in de Zak van Zuid-Beveland, nabij Haamstede en, verspreid, in Zeeuwsch-Vlaanderen. De tendens tot vergroting van het fruitteeltareaal kan uit landschappelijk oogpunt gunstig worden genoemd, hoewel de oude hoogstamboomgaarden landschappelijk waardevoller waren dan de huidige la agstamaanpl anting en. Wij hebben gezien, dat in de afgelopen 20 jaren een belangrijk deel van de landbouwgebieden in de provincie Zeeland heringedeeld is. In deze korte tijd is het effect van de ingreep op land schappelijk gebied vermoedelijk groter geweest dan de ontwikkeling gedurende de gehele groei van dit cultuurlandschap in de voorafgaande eeu wen. Wat is hiervan de consequentie geweest? De wijze van aanpak van deze landhervormingen heeft zich in deze korte periode niet of nauwelijks gewijzigd. Daardoor heeft het landschap een zekere nivel lering ondergaan. Ondanks het vele dat tot stand is gebracht, menen wij niet te kunnen ontkennen, dat een zekere eentonigheid het gevolg is ge weest. Verrassingselementen zijn nagenoeg niet aanwezig. Wel is gebleven het sterke contrast tussen het landschap binnen de duinen en dijken en de grote schaal van de Zeeuwse stromen, waardoor de sfeer hier totaal verschilt van overig Nederland. Hiertoe heeft ook bijgedragen het extreme klimaat, dat zijn stempel heeft gedrukt op de houtsoortenkeuze. Wij zijn thans in een periode gekomen, waarin wij ons dienen af te vragen of het Zeeuwse land schap, zoals het zich thans voordoet, de functie kan vervullen, die het in de toekomst ten behoeve van de totale Nederlandse samenleving zal krij gen toebedeeld. 79

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 7