DE Oosterschelde is een wijde zeearm van ruim 45 km lengte bij breedtes variërende tus sen 9 en 3 km. De Oosterscheldebrug is 5 km lang en ligt ongeveer op de smalste plaats van het westelijke deel en vormt er de oostelijke begren zing van. Het middendeel loopt van de brug tot ten oosten van Wemeldinge. Tot hier ongeveer bestaan de banken voornamelijk uit zand. In het oostelijke deel vinden wij wat meer slikken en daar ligt het uitgestrekte Verdronken land van Zuid- Beveland. door het beoefenen van een sport in de vrije na tuur zich zelf tracht te herscheppen om als een herborene weer in zijn dagelijkse taak terug te keren, moet zeker het hoogst worden aangeslagen. Ook hierbij kunnen wij een gradatie onderschei den. De ondernemenden zullen het „verder" zoe ken en bij de besten zal een verlangen naar het avontuur, naar iets van de wildernis, als een mis schien verborgen drijfveer werken. Het is onmis kenbaar, dat grote menigten mensen zich samen wensen te ontspannen en dat daarvoor gelegen heid moet worden geschapen. Laten wij dat groeps-recreatie noemen en zien als een nood zakelijkheid voor een deel van onze opeenge pakte en gespannen samenleving. Anderzijds moeten wij ook inzien, dat er even sterk behoefte is aan individuele ontspanning en dat degenen, die daar naar verlangen hebben, zeker niet de minst-waardevolle elementen van onze maatschappij zijn, ongeacht de bevolkings groep waaruit zij voortkomen. Alles wat onder de recreatie valt, ook de groeps- recreatie, vraagt er echter naar mijn mening om, zoveel mogelijk gespreid te worden. Als ik nu aan de kern van mijn onderwerp onze onvolprezen Oosterschelde toekom, moet ik direct zeggen, dat dit zeer ruime en wat zijn oevers betreft vrij onherbergzame water zich slechts zeer plaatselijk voor de groepsrecreatie leent en dat degenen, die verkondigd hebben, dat hier door de afsluiting een „massa-recreatiege bied" zou ontstaan, de Oosterschelde slecht ken nen. Bewesten de brug vinden wij een watervlakte van ongeveer 15 km lengte bij gemiddeld 7 a 8 km breedte. Ter vergelijking: ons vrijwel meest uit gebreide plassengebied, het complex van de vijf bevaarbare Loosdrechtse Plassen meet ongeveer 4 bij gemiddeld 2% km. In deze plassen zijn door het Plassenschap vier langgerekte eilanden ge maakt ten koste van 1% miljoen, terwijl er in lotaal 14 eilanden zijn ontworpen ter vervanging van de weggeslagen oorspronkelijke reeksen van eilanden. Dit geschiedt om de Plassen herberg zaam te maken voor de kleine watersport. Doel is verkleining van de ononderbroken oppervlakten en vergroting van de voor de watersport beschikbare vrije oeverlengte. Een vergelijking van de oppervlakte van Loos- drecht, die wat de open plassen betreft ongeveer 10 vierkante km bedraagt, met de ruim 110 vier kante km alleen van hef westelijke gedeelte van de Oosterschelde geeft een indruk van het ver schil tussen een voor de watersport-in-het-groot geschikt plassengebied, dat dan nog doelbewust 152

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 80