De Oosterschelde als recreatiegebied naar te slaan welke investeringen nodig zouden zijn voor het inrichten van een enorm gebied als de Oosterschelde voor recreatieve doeleinden. Om de gedachten te bepalen: de Roggenplaat, die tegenover Schelphoek ligt, valt bij middenstand met zeker 1800 hectaren droog, dat is het dub bele van de oppervlakte van het Amsterdamse Bos met inbegrip van de Amstelveense Poel. Al zal er waarlijk niet een dergelijk prachtig parkbos op hoeven te worden aangelegd, er zouden toch aan- zienlijke-bedragen-verslindende maatregelen nood zakelijk zijn. Als er één sport gediend is met helder water, dan is dat zeker de onderwatersport. Vooral ook een rijke water-fauna maakt het duiken interessant. Bij een verzoeting na afsluiting zal de huidige sta biliteit verloren gaan, hetgeen zeker tot een aan zienlijke verarming zal leiden. Mogelijk zal dit zelfs een totale onbruikbaarheid van dit gebied voor de duiksport ten gevolge hebben. E Oosterschelde biedt de sportvissers vele mo gelijkheden behalve platvis, waarvan de schar apart genoemd moet worden, en actieve paling, worden als gewaardeerde vissoorten genoemd: zeebaars, geep, makreel en soms fint en pijlstaartrog. Wanneer, zoals uit publikaties blijkt, biologen niet kunnen vertellen wat voor vis in een afgesloten Oosterschelde verwacht mag worden, dan weet ik daar zeker niets over te zeggen. Niet alleen de individuele sportvisser komt naar de Oosterschelde! Ook komen zij bij busladingen in Yerseke aan om zich op daarvoor geëxploiteerde schepen te begeven, die dan de geschikte vis- plaatsen opzoeken. De doorgewinterde sportvisser trekt er misschien zijn neus voor op, maar tien duizenden vinden hierin hun ontspanning. E Oosterschelde tussen het Veerse Meer in het zuiden en het toekomstige Grevelingenbekken in het noorden, neemt een zeer bijzondere plaats in. Voorop staan de ongeëvenaarde eigen schappen van het water en de biologische rijk dom van deze zeearm. Daarbij komt de grote ge varieerdheid van het naar de zee open westelijke deel met grote droogvallende en onderlopende zandplaten, de slikplaten en concentratie van de zeebouw-activiteiten in het oosten en het drukke scheepvaartverkeer in het midden, dat ook na de totstandkoming van de Schelde-Rijnverbinding aanzienlijk zal blijven. Omgeven door het dichtbevolkte, geürbaniseerde en geïndustrialiseerde West-Europa ligt hier een juweel van het zuiverste water van grote uitge strektheid, zich regelmatig verversend als een enorme ademende long. Hier ligt een natuur gebied van een uitzonderlijke gesteldheid en rijk dom, dat het waard zou zijn tot een nationaal park verheven te worden in de moderne zin, dus met behoud van de bedrijvigheid. Hier is een verrukkelijk vaarwater voor de watersport, die als recreatievorm van steeds groter belang wordt. De watersport, beoefend met kleinere boten, vindt op het Veerse Meer een uitgebreid gebied, dat verder tot ontwikkeling kan worden gebracht. Na bij de afsluitdam is een grote ruimte beschikbaar voor groepsrecreatie op grote schaal op de oever 155

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 83