St. Jansteen. De dorpen en stadjes liggen veelal fraai in de open ruimten. LANDSCHAPSVERNIEUWING "Y_ OALS uit het vorenstaande duidelijk blijkt, is een cultuurlandschap nooit statisch. De invloed van de mens is overheersend: nieuwe inzichten van de mens vinden dan ook telkenmale hun weerspiegeling in dit landschap. Het feit, dat het landschap eertijds nagenoeg uitsluitend werkgebied van de landbouwer was, is duidelijk te herkennen. Was Zeeland voorheen een vrij geïsoleerd gebied, thans voltrekt zich de opname in een grotere structuur in een zeer snel tempo. Mede tengevolge van de uitvoering van de deltawerken worden de ver bindingen met het overige westen en Noord-Brabant veel beter, terwijl voorts de kustlijn verkort wordt en er binnenmeren ontstaan. Het land bouwkundig aspect van het landschap blijft belangrijk, doch daarnaast zien wij de opkomst van een andere vorm van grondgebruik, die de aandacht opeist en invloed op de landschapsvorming uitoefent, namelijk de recreatie in al zijn aspecten. Aanvankelijk blijken er tussen deze beide vormen van bodemgebruik weinig aanrakingsvlakken te zijn. In Zeeland speelt zich deze recreatie voornamelijk af langs de kust, aan het strand en in de duinen, op gronden dus die voor de landbouw van geen betekenis zijn. Hoewel zij op grond daarvan steeds als woeste grond worden betiteld lijkt deze benaming tegenwoordig niet meer juist te zijn, daar de economische betekenis van de recreatie niet te onderschatten is. Met een verdere openlegging van Zeeland en daarmede een snelle toename van het aantal recreanten in deze provincie rijst de vraag welke maatregelen getroffen dienen te worden om deze wassende stroom ontspanningzoeken den op te vangen en in goede banen te geleiden. Het zou buiten het be stek van dit artikel voeren te trachten hier een volledig antwoord op te geven. Vaststaat, dat wij ons niet kunnen beperken tot het nemen van een aantal incidentele maatregelen, doch dat een en ander in groter verband moet worden bezien. Dit kan geschieden in het kader van streekplannen alsmede structuur- en uitbreidingsplannen van gemeenten. In dit verband is het goed erop te wijzen, dat de toekomstige stedelijke gebieden uiteraard 80

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 8