Zeeuws prentenboek L. W, de Bree M. P. de Bruin De parlevinker van vroeger op de voorgrond Bokken en geiten De 19e december 1870 overhandigde een afge vaardigde van Wemeldinge's burgerij een request aan „den Edelachtbaren Raad" der gemeente, hou dende het verzoek de linden in de Dorpsstraat te sparen; dit naar aanleiding van een raadsbesluit de bomen te doen vellen. Dezelfde dag stonden de Duitse legers voor Parijs, bij Le Bourget werd fel gevochten. De bevolking van Wemeldinge evenwel was met haar linde bomen in de weer. Terecht! Die van Wemeldinge konden Von Moltke niet tegenhouden, de barbaar se houtkap in eigen Dorpsstraat wel. Precies zo protesteren wij tegen het voornemen het Middel burgse Abdijplein te asfalteren, terwijl Vietnam in brand staat. Het verzoekschrift van 1870 werd begeleid door een gedicht, nu ja, een ulevellenrijm, waarvan de aanhef luidde: Geachte Leden van den Raad! Neem het der burgerij niet kwaad, Dat zij vereenigd reclameeren. Protest tegen een ongelukkig besluit, vergezeld door excuses vanwege dat protest! Zo zachtzinnig zijn wij in 1967 niet meer. Enfin, de „Edelachtbare Raad" kwam op haar be slissing terug, de lindenbeplanting bleef gespaard tot op de huidige dag. Het westen van Wemeldinge is domein van tuin ders en landbouwers, van loondorsers en -sproei ers; in het oostelijk deel van het dorp, dat tegen het Kanaal door Zuid-Beveland leunt, vind je de handelaars in oliën en scheepsbehoeften, de scheepsproviandeurs, scheepsbevrachters, de zeil maker, het duikerbedrijf, de mosselexporteur, de binnenschipper. De Dorpsstraat is trait d'union: gemeentehuis, school en boerenleenbank. De Hervormde kerk, heel merkwaardig, staat in het uiterste westen, de korenmolens daarentegen zien uit op het kanaal. We zochten een café: daar begin je mee wanneer je iets van een dorp wilt leren kennen. Keuze genoeg, dit wil zeggen, in de kanaalstrook. „Hier moeten we zijn", wees De Bruin. Er hing een aanbeveling voor croquetten en uitsmijters. Een kleine uitstalling van ons prentenmateriaal was voldoende om de baas van achter zijn tapkast te lokken, zijn commentaren brachten ons wat dichter bij het leven en bedrijf van de oude Wemeldingers. Wemeldinge ■Buitenhaven 210

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 10