K.V.P. P.v.d.A. A.R.P. C.H.U. agrarisch Wemeldinge 5 stemmen 157 stemmen 153 stemmen 239 stemmen de kanaal- strook 22 stemmen 218 stemmen 104 stemmen 149 stemmen Hij strekte de hand naar een van onze foto's. „Kijk, daar gaan de paarden van een jager. Wilt U de tarieven weten? Hoogaarzen een gulden, tjalken en klippers één vijftig, tweemastklippers twee gulden. Zo is het jaren lang geweest." „Van hier naar Hansweert?" „Of in omgekeerde richting. Als de wind uit de Oosterschelde blies gingen de jagers wel op de bonnefooi naar Hansweert om daar wat op te pikken soms lukte het pas tegen de avond, of in 't geheel niet." „Hoe lang is het kanaal?" „Acht, negen kilometer." „Gingen ze wel vaker dan ééns per dag op en neer?" „Als ze de kans kregen deden ze het. Denk er niet te licht over." De herbergier loopt naar de keuken om onze be stelling te gaan halen. Onder het eten zetten we het gesprek voort. „De parlevinkers? Zeker, die zijn er nog altijd. Ze hebben allemaal hun vaste klanten voor groen ten, fruit, aardappels. Een ligt er buiten, de anderen doen hun werk rond de sluizen. Er loopt hier een ouwetje rond, die kan er niet mee ophouden. Vaart al lang niet meer, maar altijd nog op de sluis met een mand eieren of sinaalappels." De Bruin brengt het gesprek op de tijmannen. „Ja, die hadden het best. Die assisteerden bij het aanleggen voor de sluizen; een lijntje aanpakken. Voor een vakman geen zwaar karwei. De fijman- nen vormden een gesloten groep, je moest je om zo te zeggen inkopen." „En ze vormden een pot voor de stille weken, klopt dat?" „Zeker, zeker, die hadden het best. Maar nu is 't uit, Waterstaat heeft er een eind aan gemaakt. Van het agrarische Wemeldinge weet de café houder ons minder te vertellen. „Da's eigenaardig, maar op het dorp komen we zelden. Alle Wemeldingers zijn één, daar niet van, maar hier en ginds, 't is tweeërlei slag volk." Op het dorp wonen de Geiten, in de kanaalstrook huizen de Bokken. De eersten sturen hun kinderen naar de School met de Bijbel, de laatsten geven aan het Openbaar onderwijs de voorkeur. „Neem het niet te letterlijk, maar het zit er in. Je hoort ook wel eens van Holland en België spreken; die langs het kanaal zijn vlotter en vrijer." 's Namiddags steken we ons licht op bij de ge meentesecretaris. „Kunt U de zienswijze van die caféhouder delen?" De secretaris is bedachtzaam, hij komt met cijfers voor de dag, zwart op wit. Wemeldinge heeft twee stembureaux, een op het dorp, een in de omgeving van het kanaal. Een vergelijk van cijfers, ontleend aan de uitslagen van de verkiezing voor de Twee de Kamer, anno 1967, levert het volgende resultaat: Aan het einde van het jaagpad: keerpunt voor de paarden Bokken en geiten" in de Wilhelminastraat

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 11