'Outkoopdag in de in d'n ouwen tied mburgse bossen gekroonde stoel waarin de nieuwe ambachtsheer naar het rechthuis gedragen zou worden. Op 22 juli 1758 werd de nieuwe ambachtsheer, Jacobus Koo- mans, plechtig ingehaald. Bij de molen hield het rijtuig stil. In gezelschap van de notabelen en be geleid door tien gewapende jongelieden en een vaandrig met het vaandel ging de ambachtsheer te voet tot aan het begin van het dorp waar de gekroonde stoel gereed stond bij de eerste ere poort. „Tien jonge Dochters wachtten zyne Wel Ed. Gestr. aldaer op en de Ambachtsheer werd, na dat hy zich in de gemelde Stoel geplaetst had, door deze jonge Dochters gedragen langs het Dorp, door de opgerichte Eerepoorten, tot in de Kamer van het Rechthuis". En dat alles nog maar ruim twee eeuwen geleden. Deze ceremonie weer spiegelt de positie die de ambachtsheren in Zee land bezaten. Het leven op het dorp speelde zich toen rond het rechthuis, waar schout en schepenen rechtspraken, en de kerk, af. Waarschijnlijk heeft de eerste be woning zich op en om het terrein van de kerk gevestigd. Later concentreerde de bewoning zich aan en om de Dorpsstraat, waar het recht- of parochiehuis stond op de plaats van het tegen woordige gemeentehuis. Wanneer men van de to ren naar de veelsoortig begroeide vliedberg en het dorp kijkt, krijgt men een idee van de ver hoging waarop het oude dorp zich heeft gevestigd. De vliedberg, c. 12 m hoog, is één van de mooiste van Zuid-Beveland. Tezamen met de Dorpsstraat zijn de kerk en het terrein met de vliedberg inge volge de monumentenwet tot een beschermd dorps gezicht verklaard. Vanaf de top van de vliedberg krijgt men een uitstekend beeld van de met bomen begroeide omgeving, een thans voor vele gemeen- De kerk aan Westend ten in Zeeland ongekende weelde. Ligt Wemel- dinge op een smalle kreekrug, even buiten de kern van de gemeente treft men een veel bredere aan, die het landschap zeer verlevendigt. Me zulle 't dan noe is èbbe over de 'outkoop- daegen in d'n ouwen tied Zöas Gróötevaoder dat an mien verteld eit, zó ongeveer è'k 't ook opgeschreve. In 't naejaer begon de bosbaos dikkels a om de bomen te blikken, die in anmerkienge kwaeme om verkocht t'oren. Dan kapt'n op 'n plekke de schosse van d'n boom en op dat blik (zöas dat dan ge noemd wier), di zette'n dan't nommer op van de koop 2). 't Kap'out dat op de troenken stoeng, dat wier deur schalmpatten3) in kopen verdêêld en ook genommerd. De bakkers kochte mêêstaol de zwaere pèrken 4), die musters waere 'n stik langer as de gewone musters. De braembossen en dikkels ook nog 't dööie 'out, dat was vö d'aerme ménsen, die mogte dan mè zieë, dasse dimee d'r 'uusje verwaermde en d'r eten kookte en ook nog d'r bróód bakte. De boeren die kochte mêêstaol klief'out, en vó d'n oven gebruukte ze musters. De waegemaekers, die kwaeme om d' olmene bomen, om waegens en aolierlei landbouwwerktugen uut te maeken, zöas 214

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 14