Zeeuwse kroniek M. P. de Bruin Burgen In een herdenkingsartikel in het tijdschrift Spiegel Historiael 1967 (nr. 6) met als titel „Middelburg 1217- 1967" heb ik over burgen (ronde aarden wallen, ring- wallen) gesproken met als voorbeeld een illustratie van de Trelleborg in Denemarken. Ik wees hierbij op een artikel van de Vlaamse historicus Van Werveke, die de aanleg van de burgen op grond van bepaalde berichten in de jaren 879-883 dateert. Deze burgen zouden door de bevolking onder leiding van plaat selijke autoriteiten zonder tussenkomst van een cen traal gezag opgeworpen zijn als verdedigingsmiddel tegen de Noormannen (d.w.z. Denen). Naar aanleiding van dit artikel ontving ik van mr. A. E. André de la Porte te Arnhem een uitvoerig schrijven, waarin wordt gezegd dat naar zijn mening de bewuste burgen juist door of althans op bevel van de Noor mannen zijn gemaakt in tegenstelling dus met de mening van Van Werveke. Wij citeren de voornaamste passages uit zijn brief: ,,Er bestaat geen twijfel bij de geleerden: Trelleborg is een Noormannenburgt. Wil mij nu mijn bescheiden mening vergeven als ik zeg dat al deze burgten op Texel, op Schouwen, op Walcheren, in Vlaanderen, in Engeland, in Ierland, alle Noormannen-burgten zijn geweest. Ik hoop hieronder die mening nog op enkele punten te 'kunnen staven. Ik zie de strategie van dit krijgslustige en avontuurlijke Vikingvolk ongeveer als volgt (te vergelijken met de aanvankelijke strategie van de Amerikanen in de laat- Tentoonstell in de Vleeshal te Middelbi Foto Henning, Middelburg 221

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 21