Een kijkje in de expositiezaal van het Rijksarchief in Zeeland te Middelburg Foto C.A.L. Kotvis, Middelbi ste oorlog in de Pacific): Sprongsgewijze voortdringen van eiland op eiland en wel naar het Goudland Ier land (het laatste hebben reeds de Phoeniciërs ge weten). Een strategie die onder meer werd opgelegd door het feit dat de boten der Vikings, zoals die uit vondsten en reconstructie tot ons zijn gekomen, van uiterst geringe omvang waren en aan menselijk uit houdingsvermogen gebonden." Wanneer de vondsten in de burgen naar de mening van de geleerden, Karolingisch-Byzantijns zijn, dan is dat naar de tijd gezien volstrekt juist. Maar naar de af komst gemeten, kan dat evengoed Noormannenkultuur zijn. Byzantium is namelijk langs twee wegen naar het Westen gekomen, via Ravenna èn langs de Russische weg, via Kiev en Scandinavië." De schrijver verwijst naar de studie over Trelleborg van Paul Norlund (1948), die constateert ,,that some very experienced engineers must have been in charge of Trelleborg construction", en spreekt verder over ,,a harmonious spirit of orderly regularity". Mr. André de la Porte vervolgt: ,,Het is deze .orderly regularity" die de belangstellen de beschouwer van de verschillende publicaties op het gebied van in Nederland aangetroffen burgten, in het bijzonder opvalt, en die in ieder geval de ge dachte doet verwerpen dat de bevolking zelve deze burgten zou hebben gebouwd tegen aanvallen van buiten. Ik moge verwijzen naar de boven vermelde Mede- deelingen" van Braat over Burgh op Schouwen; naar de uitgave van Forum, 5e jaargang no. 11 nov. 1950 over Middelburg; ten aanzien van Oost Souburg, Bodemkartering van Walcheren, Staatsdrukkerij Den Haag 1952. Er moet een vast leidinggevend beginsel tot de bouw aanwezig zijn geweest. Improvisatie van het verschil lende landvolk is weinig aannemelijk. Buitendien: wan neer van afweer sprake is geweest, bijvoorbeeld ten tijde van Karei de Groote, is dat steeds afweer ter zee, door vlooteenheden. Niettegenstaande de beperkte meet-middelen die mij ten dienste staan, moet gewezen worden op het feit dat zelfs de maten van de burghten wonderlijk precies met elkaar overeen komen, de maat- eenheid was volgens Norlund, bij uiterst nauwkeurige opmeting door het Geodetec Institute, een Romeinse voet van 29.42 cm. Ik stel me voor dat bij de snelle en uiterst beweeglijke strategie der Noormannen, het opwerpen van „steun punten" („egelstellingen", noemden de Duitsers dat in de laatste oorlog) een soort routine-arbeid was ge worden, geleid door een „Genie-Officier". Een arbeid (men vergeve mij de vergelijking) die even routinematig ging als bijvoorbeeld in onze dagen, een circus-leiding zorgt voor het telkens weer op een andere plaats, maar steeds met dezelfde handgrepen, doen verrijzen van circustent en stallen, onder steeds wisselende plaatselijke omstandigheden." Aan het slot van zijn brief wordt gewezen op de overeenkomst tussen het grafveld bij Trelleborg en dat is aangetroffen op de binnenplaats van het Slot Haamstede èn op de door Braat gevonden scherven te Oudh. Med. Rijksmuseum van oudheden Leiden, N.R. XXXV (1954) 222

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 22