Middelburg in beeldspraak Burgh en de gelijksoortige vondsten in Trelleborg. In mijn artikel in Spiegel Historiael is de illustratie van de Trelleborg alleen opgenomen om een indruk te geven van een ringwal. Men kan zich een voorstelling vormen hoe de burg in Middelburg er kan hebben uitgezien. Evenwel moet worden opgemerkt dat de aanleg van de Trelleborg van later datum is. De aan leg van deze burg dateert Norlund op 990 en het ge bruik ervan als legerplaats op 990 tot 1050. Wij weten van activiteiten van Denen op Walcheren in het midden der 9e eeuw, echter niet later. Indien de burgen op Walcheren (Middelburg, Souburg) van Deense oorsprong zijn moeten zij op zijn laatst in deze periode zijn gesticht, meer dan een eeuw eerder dan de Trelleborg. De vondsten in de Zeeuwse burgen zijn niet met de datering rond 880 in strijd. Mijn vriend Van der Feen bracht mij in dit verband nog eens duidelijk voor ogen, dat wij Zeeland en de kuststrook van West-Vlaanderen in het begin der 9e eeuw na Chr. moeten voorstellen als een waddenkust. In de loop van de 9e eeuw werd het overstroomde gebied weer begaanbaar en bewoonbaar. Denkbaar is, dat de ringwallen op de onbedijkte, hoge schorren niet alleen verdediging tegen een mogelijke vijand, maar ook tegen hoge waterstanden hebben geboden", zo schrijft hij mij. Van harte stem ik met Van der Feen in als hij zegt: Er zijn meer en uitvoeriger, wetenschappelijk geleide opgravingen op burgterreinen nodig om antwoorden op desbetreffende vragen te vinden en ook aandacht te besteden aan de levens wijze en economie der toenmalige bewoners. De burg te Oost-Souburg is nog onbebouwd en schijnt nu de beste kansen voor zulk een opgraving te bieden". Tentoonstellingen Middelburg is dit jaar rijk aan historische tentoonstel lingen geweest, Er viel ook veel te gedenken. Stads rechtverlening 1217, inwijding van de Oostkerk 1667, verovering van Suriname 300 jaar geleden. Van de tentoonstellingen in het rijksarchief in Zeeland noemen wij: Godshuizen van Middelburg, 3 april-26 april, 152 be zoekers. Stad van historie (herdenkingstentoonstelling Middel burg), 3 mei-31 mei, 575 bezoekers. Zeeland en de West, 8 juni-2 september 1967, 375 be zoekers. De Provinciale Bibliotheek van Zeeland organiseerde in de Sectiekamer naast de Statenzaal de tentoonstel ling: Drie eeuwen Oostkerk, 6 juli-31 juli, 1103 bezoekers. De artistieke vormgeving kwam voor rekening van Niek van der Boezem te Middelburg. De Provinciale Bibliotheek had ook een groot aandeel in de organisatie van de tentoonstelling: Middelburg Stad in de Delta, 9 juni-2 september, 15.315 bezoekers. De artistieke vormgeving kwam voor rekening van Jan Kuiper te 's-Gravenhage. J. C. van Schagen Het boekje met deze titel, verschenen op de dag, dat Middelburg zijn 750-jarig bestaan als Stad vierde, en kennelijk bedoeld als een bijdrage tot het feest, heeft dit doel met ere bereikt. Het biedt den lezer een zeer gevarieerde collectie beelden uit het leven van onze hoofdstad, ogenschijnlijk voetstoots voor de hand weg genomen, zoals dat heet. Maar laat men zich niet vergissen: de keuze is veeleer geraffineerd dan willekeurig geweest. De samenstellers, de Heren de Bree, de Bruin en de Kok, allen welbekend, hebben er een verrukke lijke compositie van gemaakt, beurtelings speels, ernstig, ironisch, spits, filosofisch, van keuze zowel als van tekst. Zoiets kan alleen wanneer men, als deze driemanschap, in de materie thuis is als een vis in het water en tegelijk zodanig daarvan los is, dat men ermee spelen kan, alnaar hart en geest ingeven. Middelburg mag er blij mee zijn. Naast hun werk verdient ook dat van den Middelburgsen kunstfotograaf Wim Riemens een eervolle vermel ding. Hij heeft een aantal beelden geleverd van den huidigen staat, waarop de tekst soms aller gelukkigst terugkaatsen kon och, en als we nu toch aan het bedanken zijn, laten we dan óók een eresaluut mogen brengen aan de vele anonymi, die de plaatjes schoten voor de oude prentbrief kaarten, veelal van meer dan een halve eeuw te rug, welke in zo grote meerderheid dit boekje zijn substantie verleenden. Ook deze ongenoemden ontbrak het maar zelden aan het vakmanschap en de interesse, onmisbaar voor dit werk. En hart hadden ze zeker niet minder voor hun goede, oude land, toen nog zo gaaf, zo schoon. Ook zij voelden het al wel, dat dit niet blijven kón. We weten dit van nabij en ook, hoe dit besef in hun werk soms bewust heeft meegespeeld. 223

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 23