Zeeuws prentenboek L. W. de Bree M. P. de Bruin Even benoorden Kuitaart, aan de weg van Hulst naar Perkpolder, slaan we rechts af. Je komt daar op de Boudelodijk. De toeristenkaart van Zeeland, uitgave van de A.N.W.B., duidt hem aan als schilderachtig. Dat klopt, voor wie het polderland pittoresk kan zijn. Aan de voet van de Boudelo staat een verweerde landarbeider een greppel te schonen, de novem berwind jaagt hoog over hem heen. De man zet accuraat zijn zeis neer als wij naderen, van de ene graspol op de andere. „Zitten we hier in de Kruispolder?" ,,'t Is te zeggen: we staan er." Praatje: voor wie hij werkt, de boer of het polderbestuur? Het is voor de boer. Of hij uit de polder afkomstig is? Ja, 't is te zeggen: zijn ouders kwamen van Nieuw-Namen, hijzelf is hier van kindsbeen thuis. Altijd bij de boer gewerkt, vroeger als inwonend knecht, daarna, toen hij getrouwd was, met de boterham op zijn rug naar de akker. Zaaien, wieden, bieten rooien en aardappels, graan snijden, dorsen, ploegen, alles. In het begin, bijna een halve eeuw geleden, één vrije zondag middag in de drie weken, want het was gemengd bedrijf. En niet genoeg verdienen om een fietsje te kunnen kopen! Hij kent de polder. Bedijkt in 1612. In 1953 stond de boel onder water, je kunt het aan de beplanting nog zien: op de kruin oude bomen, aan de voet van de dijk nieuwe aanplant, nog niet zo stevig ftol poLAof \k* ais C O rd O uit de kluiten gewassen. Kluiten. In noordelijke richting, op de Schelde aan, niet anders dan kluiten, vet, vers geploegd. De man vindt het een levendig landschap, met al dat licht en die luchten. Enkele keren is hij in de stad geweest; Antwerpen, jawel. Dat is een schoenwinkel en een mode magazijn, een banketbakkerij en zo meer. Steen, steen, niets anders. Hij was altijd weer blij als ie er uit was. „Een café in de buurt? Kruispolder-haven; daar ginder rechts afslaan." De haven ligt in het schorreland. Een beurtscheep je, een mosselschuit, enkele jachten. Een batterij kleine graansilo's, de werf van De Klerk en het café „De Schelde". „Bij Angelique" zeggen de Belgen, die hier mossels komen eten of paling in 't groen. Over een jaar of twee gaat het haventje verdwij nen, straks ligt het achter een nieuwe zeewering- op-deltahoogte. Op de werf van De Klerk worden zoetjesaan de laatste schepen gebouwd. 252 De Klerk bij de loods van zijn werf op Kruispolderhaven

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 16