amstei Zij spoelt het glas van haar laatste bezoeker, zegt terloops: „Maar 't zijn allemaal brave mensen." Afrekenen en verder. We zeggen: „Goedemiddag mevrouw", want lie ver Nederlanders dan 'Ollanders. En voor „Ange- lique" missen wij de Vlaamse scholing. Paal. Aan de polderzijde van de dijk ligt het café „Verras", aan de achterkant is de werf. Drie veteranen uit het Scheldegebied staan in de luwte van het huis over het water te kijken. Waar schijnlijk van dag op dag. Nieuw praatje, waaruit exact te voorschijn komt dat omstreeks 1900 De Paal thuishaven was voor driëntachtig mosselschippers. Sinds de aanleg van de Kreekrakdam, nog een derde eeuw verder te rug, waren de mosselbanken in de Westerschelde in betekenis afgenomen. Geleidelijk verlegden de vissers hun operatieterrein naar de Oosterschelde. Anderen zochten emplooi bij de baggerwerken, ze trokken naar Sliedrechf; weer anderen kozen de sleepboten. Er is hier nu nog één mosselvisser thuis. Van het werfje klinken felle hamerslagen op me taal, er wordt gewerkt aan het jacht voor die meneer uit Brussel. -Ar We stonden dan in de Kruispolder. De rechte wegen en de overzichtelijke kavels verrieden niet dat we op gekwelde grond stonden. Grond die het slachtoffer werd van de stormvloed van 1509. In een rekening van de dijkage in de Vier-Am- bachten van 1510 lezen wij dat de dijkmeesters en werklieden betaald werden voor het maken van een dijk gelegd jegens de zee na de inundatie van de parochie Hontenisse. Die dijk de Baudeloo- dijk diende tot behoud van het gehele Hulster ambacht. Men begon met het herstel in de hoek bij Schaperspolder in oostelijke richting om dan noordelijk te gaan tot aan de sluis te Balie. Verder lezen wij van uitgaven voor het maken van drie duikers voor de nieuwe dijk tussen „Sca- persdijc ende Rooversberghe" en van uitgaven voor rijsbeslagen aan de dijk tussen de sluis te Balie en de Honte. Er wordt uitdrukkelijk bij ge zegd dat de matten van rijshout dienden ter be- Beter dan Boudelodijk. De abdij Baudeloo heeft veel bedijkt in Zeeuwsch-Vlaanderen. Situatie 16e eeuw Arbeiders- en weekendhuizen aan De Paal Voorlopers van de moderne industrie?; de silo's te Kruis polderhaven Door de schorren vervolgt het tijhaventje zijn weg

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 19