Toestand na de overstromingen van 1574 en 1584 en het begin van de herinpolderingen. Tussen de stippellijnen lag de Heerlijkheid van Saeftingen. Het hooggelegen Hulsterloo en Kieldrecht bleven droog. stelden vast, dat de bedijking per spade land (circa 3 gemet en 11 roeden), 27 E.Tournois had gekost. De abten van Ter Duinen, waarvan verschillende in de Vier Ambachten geboren waren, onder an dere in Axel, Hontenisse, Hulst en Saeftinghe, heb ben zich zeer verdienstelijk gemaakt bij het her stellen van de door de stormvloeden ondergelopen polders. De abt Petrus de Foro kon er zich op be roemen de grootste herbedijker van Saeftinghe geweest te zijn in de 15e eeuw. Hij herstelde drie maal de vernielde dijken en gaf de herwonnen gronden aan de bewoners in cijns. Laten we nu van de vorming en hervorming van Saeftinghe afstappen en eens kijken hoe het er in de Heerlijkheid uitzag. Saeftinghe, hoewel van oudsher behorend tot de 4 Ambachten, was een vrije Heerlijkheid met eigen rechten en wetten, be stuurd door een baljuw en 7 schepenen. Deze rechten en verplichtingen waren vastgelegd in een eigen keure, verleend door „Margriete graefne- dinne van Vlaenderen ende Guy hueren zone ook grave dessels landts", op 1 september 1261. De heerlijkheid was voor het grootste deel bezit van de Vlaamse graaf. De vrije poorters van Saef tinghe hadden naast andere privileges vrijdom van de gelede tol op de Honte en van de Hulsterse tol. Kort na 1200 ontstonden enkele dorpen en paro chies, waarvan de oudste wel Saeftinghe St. Marie geweest is. Deze parochie, evenals het iets jongere Saeftinghe Weele en St. Laureins, alsmede Casu- wele en Stampaert behoorden, zoals alle parochies in de 4 Ambachten tot het Bisdom Utrecht. In 1262 begon de bisschop van Doornik een proces tegen Utrecht over het bezit van de parochie S'. 260

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 24