66 BEV 1311*10 INGSTOESTELT/EX. Jan Scheffers, te 's Hertogenbosch. 80-1. Een ijzeren brandwaftrborgkast (chinesche imitatie). A. J. Wilhelm, te Deventer. 805. Een brandkast150, Gebr. Peek, te Middelburg. 806. Een bmnddoos 20, 807. Een nieuw model brandspuitje. 808. Een model brandemmer. W. C. Pasteur comp., te Rotterdam. 809. Een brandspuit. 810. Brandspuitslangen. A. Bikkers zoon, te Rotterdam. 811. Een stel brandspuiten met toebehooren. J. Kraanier, te Middelburg. 812. Een model brandspuitje. J. C. van Sorge, te Middelburg. 818. Een brandladder. J. G. Biegelaar, te Rotterdam. 814. Twee dubbele jagtgeweren. Wed. G. Dooremans zoon, te Rotterdam. 815. Monsters hagel. Bonke en c°, te Alblasserdam. 1058. Een donderafleider. Catalogus 1858 XIII. VOORWERPEN VAN SMAAK EN VERSIERING, KUNSTWERKEN ENZ. A. KAMERVERSIERING. Mr. I. van de Graft, te Middelburg. 816. Een zoetwater aquarium met rotswerk, vissollen en planten, geschikt om in een woonvertrek te plaat sen, op een daartoe expresselqk gemaakte tafel. 817. Een rustiek zoetwater aquarium, achtkantig model met beweegbare kap, voorzien van rotsen, schel pen, poiypen, visschen, planten en insecten, dienstig voor de open lucht of oranjerie. A. G. do Roode, te Rotterdam. 818. Een volière. Gebroeders Peek, te Middelburg. 819. Een volière in det) vorm vaueenekoepelkerk 40. 820. Een springende fontein- 10. geen uitkomst; het agentschap van de Nederland sche Handel Maatschappij kreeg geen voet aan de grond, maar het falen is niet aan het inzicht van de koning te wijten, doch aan de veranderde eco nomische omstandigheden 7). Toch was er langzamerhand in den lande wel een economische verandering aan de gang. Dit blijkt uit de naamsverandering. In 1836 wordt kennis ge geven dat de Algemene vergadering der Neder landsche Huishoudelijke Maatschappij de naam heeft aangenomen van Nederlandsche Maatschap pij ter bevordering van Nijverheid, omdat de naam de doelstelling niet meer weergaf: de bevordering van de nijverheid, die de laatste tijd met merkwaar dige snelheid overal opkwam. Te Middelburg wordt de kennisgeving voor notifi catie aangenomen. In deze tijd bestaat een deel van de werkzaam heden in het doorgeven van antwoorden op prijs vragen aan deskundigen. In de vergadering van 27 april 1836 wordt bijvoorbeeld een verhandeling van de prijsvraag over de oorzaken van een bederf in het vlas, bekend onder de naam van zwarte of kwade koppen met als zinspreuk „Ziet toe en wacht U voor de gierigheid", in handen gesteld van de heren Ermerins en Vis. Ettelijke jaren wordt door het Algemeen Bestuur een gegraveerde prent ter beoordeling naar de departementen doorgezonden onder een of ander motto. Als namen van deskun digen voor het departement Middelburg worden Reygers, A. G. van Prooyen en C. Kimmel genoemd, wier namen nog bekend zijn 8). Uit de ledenlijsten blijkt duidelijk dat de leden niet alleen meer afkomstig zijn uit het patriciaat, be stuur der provincie of rechterlijke macht. De naam lijst van 1845 bevat o.a. de namen van Abrahams, boekhandelaar, Dronkers, koopman, Gouka, hoofd onderwijzer, Grauss, stadsarchitect, Tak, koopman, Waller, predikant, Janse, onderwijzer in de wis- en bouwkunde en Jane, instrumentmaker, alsmede een tweetal „particulieren". Omstreeks het midden van de 19e eeuw gaat de Maatschappij tentoonstellingen organiseren of sti muleren als een nieuw middel ter bevordering van de nijverheid. Zo komt in Middelburg van 2 tot 14 augustus 1858 de Tentoonstelling van Voorwer pen van Nijverheid tot stand, waarvan de catalo gus is bewaard gebleven. Uit de veelheid van voorwerpen noteren wij: A. Boasson te Middelburg: een toiletcorset op een buste; Kantfabriek te Sluis: een garnituren kraag en mouwen (point de Venise); A. W. Ingelse te Middelburg: vier paar Walcherse boeren- en boerinnenschoenen. J. F. Schütz is er met een gezigt op de Schelde vertegenwoordigd 240

Zeeuws Tijdschrift | 1967 | | pagina 4