H0ND1US ZOON MIDDELBURG naar Amerika of naar Israël later, omdat het leven hier toch niet meer worden zal wat het ge weest is. Er zijn geen 10 joodse mannen meer, noodzakelijk voor het onderhouden van de ere dienst naar rabbinale exegese van Genesis 18 32. Van een eigen gemeentelijk leven kan geen sprake meer zijn. De opperrabbijn van Utrecht, tevens belast met de verzorging van alle verstrooide Is raëlieten buiten Amsterdam en Zuid-Holland, be zoekt periodiek de Middelburgse gemeente. De „assimilatiegevaren" zijn vanzelfsprekend groter dan ooit. De Centrale onderwijscommissie zorgt voor een leraar, die eens per week de Middel burgse Israëlitische kinderen onderwijst in het Iwriet, het moderne Hebreeuws. De kinderen be studeren een soort kinderbijbel, die ze tegen het verlaten van de lagere school vlot (moeten) kunnen lezen en vertalen. Ook in Hulst wordt dit onder wijs gegeven. Godsdienstoefeningen moeten de Middelburgse Israëlieten nu bijwonen in Rotterdam, het dichtst bijzijnde religieuze centrum van betekenis. Het is een verre „sabbatsreis" geworden Eén van de wetsrollen is naar de synagoge van Oss ge gaan; de andere is in Middelburg gebleven in af wachting van betere tijden. De financiën vormen ook nu geen probleem: het deel van de begraaf plaats, dat de gemeente in erfpacht had, is on langs aangekocht. Geld voor de herbouw van de hoofdsynagoge is er wel, maar de mensen, die het gebouw moeten bevolken, ontbreken. De Hoofd commissie acht hun aantal in elk geval niet groot genoeg om tot herbouw over te gaan. En zo lijkt aan de lange en veelbewogen geschiedenis van „die van de joodse natie" voorlopig een einde gekomen te zijn. Literatuur: S. Sr. Coronel: Middelburg voorheen en thans. I. Harris M.A.Een Nederlandsche begraafplaats en haar be trekkingen tot Engeland. J. D. van 't Hoff: De vroegere Portugeesch-Joodsche ge meente en de kerkeraad der Hervormde gemeente te Middel burg (Archief 1922). H. J. Koenen: Geschiedenis der Joden in Nederland. H. L. de Leeuw: Van den Jordaan tot de Schelde (Archief 1903). F. Nagtglas: Eene rustplaats der bannelingen (Jaarboek|e 1864). J. Presser: Ondergang. W. S. Unger: Geschiedenis van Middelburg in omtrek. Bankiers en assuranti em akelaars 18

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 18