I i Westkapelle vanuit zee lichtschip omschrijft als de naam van een ijzeren vaartuig met een lichitoestel, dat ver buiten de zeegaten ligt en dient als herkeningsteken of om ondiepe plaatsen aan te duiden. Dat het (zwaar) ver ankerd is, kunnen wij bij Groenen ook lezen. „Over dag is het kenbaar aan den naam, die met groote letters op de zijden van hef schip staat, aan de kleur, het topteeken, het aantal masten enz." In derdaad, aan de foto van omstreeks 1900 bij het Arsenaal te Vlissingen kunnen we zien dat de letters groot zijn. Door vriendelijke informatie van de Loodsdienst te Vlissingen weten wij dat er in 1858 aan de oostzijde van de Noord-Hinderbank een lichtschip lag, rood geverfd en met witte letters „Noord-Hinder" geheten. Het lag 12,2 ellen, dat is meters, boven het wateroppervlak en verspreidde licht met acht Argandse lampen met reflectoren in een lantaarn rond de voorste of grote mast. De onvolprezen Van Dale leerde ons dat een Argandse brander is een naar de uitvinder Argand genoemde brander van een olielamp met centrale luchttoe voer. Aan de mededeling van de Loodsdienst werd nog toegevoegd dat bij mist elke tien minuten een klok werd geluid, gevolgd door enige stoten op de misthoorn. Zoals gezegd waren we met een tonnenlegger op weg naar de Noord-Hinder. Het fundament van de dienst voor het plaatsen van de nodige bakens en tonnen vinden we in het Scheldeloodsreglement van 20 mei 1843. De artikelen van dit reglement beconcurreren elkaar in lange zinnen: „De beide gouvernementen zich verbonden hebbende de vaarwaters der Schelde en van hare monding te onderhouden, en daar de noodige bakens en ton nen te plaatsen en in stand te houden, elk voor Geïllustreerde Scheepvaart Encyclopedie een „Schip van bijzonderen bouw in de nabijheid van ondiepten verankerd, dat bij dag vormen en bij nacht lichten vertoond dienende als merk en waarschuwing tegen gevaren van naderende schepen." Afgezien van de taalfout in dit werk van L. Groenen, kunnen we beter terecht bij de derde druk van Winkler Prins van 1909, die het De Noord-Hinder omstreeks 1900 22

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 22