Zeeuwse kroniek M. P. de Bruin Menselijk doorleefde tijd ,,Zijn bekende „Revolutie der Eenzamen" is in 1953 bij goede vrienden op een boerderij op Noord-Beve land tot stand gekomen, Aanvankelijk wist hij nog niet, hoe dit werk zou worden opgezet. Weliswaar had hij zijn uitgever Prakke een nieuw manuscript in het vooruitzicht gesteld, maar hij voegde hieraan toe nog niet te weten welke vorm hij hiervoor zou kiezen. Twee maanden lang, dag in, dag uit, nagenoeg zonder onderbreking, heeft Bouman onder grote innerlijke spanning aan „Revolutie der Eenzamen" geschreven. Volgens zijn vrienden werkte hij in die tijd ,,als een arbeider in loondienst". Pas toen het boek vrijwel ge heel gereed was, werd hij weer de „gewone" Bouman: de man die de wereld ontspannen tegemoet treedt". Aldus dr. C. D. Saai over Bouman als persoon in de bundel Wetenschap en Werkelijkheid, aangeboden bij zijn afscheid als hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Deze bundel met door Bouman geschreven artikelen geeft een overzicht van de vele terreinen waarop hij zich als publicist heeft bewogen. We mogen wel geen verband zoeken tussen de Zeeuwse lucht en inspiratie voor zijn Revolutie der Eenzamen, het eerste deel van een trilogie. Dit deel en de vervolgen Vijfstromenland en Een onzer dagen, zijn in vakkringen met zeer gemengde gevoelens ont vangen. De wezenlijke taak der geschiedenis is volgens Bouman te trachten een synthetisch inzicht te geven in de gronden en roerselen van het menselijk bestaan. Hij is zich bewust aan grensoverschrijding te doen om „iets proberen vast te leggen van menselijk doorleefde tijd, van relaties tussen het anonieme kleine lot en het algemene gebeuren of van de manier waarop het wordende zijn neerslag vindt in wat morgen misschien geschiedenis zal zijn". Boeken die succes hebben zijn dikwijls bij vakhistorici bij voorbaat verdacht. Ten on rechte. In de jaren van zijn leraarschap aan de R.H.B.S. te Middelburg (1926-1944) heeft Bouman zich bewogen op grensgebieden van de economie, de geschiedenis en de sociologie. Een werk als de Geschiedenis van den Zeeuwschen landbouw in de negentiende en twintigste eeuw en van de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij 1843-1943 heeft hij geschreven als histo ricus. In het voorwoord zegt de auteur, dat indien aan de landbouwmaatschappijen in de toekomst een culturele en sociaalpaedagogische taak is toebedacht, blijken zal van welke waarde de landbouwgeschiedenis is om de boer begrip voor zijn plaats in de Neder landse samenleving bij te brengen. Met prof. Bouman in Zweden, 1967 27

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 27