Mededelingen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Plan nieuwe oplaag van het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten Nog geen anderhalf jaar geleden na het ver schijnen van de laatste aflevering (eind 1964) van het „Zeeuws Woordenboek" bleek de totale eerste oplaag, groot 1000 exemplaren, te zijn uitverkocht. De vraag hield echter aan en me nig adspirant-koper moest worden teleurgesteld. Dit is voor de uitgeverij, Van Goor Zonen, daar in gestimuleerd door de heer B. P. Carrière van Boekhandel Van Benthem Jutting te Middel burg, aanleiding geweest om een nieuwe oplaag, in fotocopie, in overweging te nemen. De kosten van een zodanige uitgave zijn, zij het aanzienlijk minder dan van een herdruk, evenwel niet ge ring. Het aantal aanvragen voor een exemplaar bedraagt thans ongeveer tweehonderd, doch dit getal is niet voldoende om een nieuwe uitgave van tenminste vijfhonderd exemplaren te rechtvaardigen. Het is schier onnodig te stellen dat het hierbij niet mag blijven. Temeer daar de verwachting gewettigd is dat met het bovenge noemde getal van tweehonderd lang niet het maximum is bereikt van diegenen, die het „Zeeuws Woordenboek" zouden willen bezitten, ■maar dit niet meer konden kopen. Immers, door de wijze waarop in dit werk de streektaal gedocumenteerd is, raakt het talrijke kanten van het Zeeuws volksleven en de Zeeuwse volksaard, en is het van belang voor een ieder in Zeeland die als arts, predikant, leraar, in dustrieel, of in welke functie ook daarmede in aanraking komt. Dat het werk, in ruimer verband gezien, van blijvende wetenschappe lijke waarde is, getuigden o.m. bekende filolo gen als dr. C. Kruyskamp en dr. P. J. Meertens. Het Zeeuwsch Genootschap stelt dan ook gaarne ruimte in zijn mededelingenrubriek ter be schikking om de lezers en in het bijzonder de leden van het Zeeuwsch Genootschap van het plan van de nieuwe oplaag op de hoogte te brengen, en aan diegenen, die nog niet in het bezit zijn van het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten, warm aan te bevelen deze nieuwe kans te benutten. Van haar kant heeft de Uitgeverij Van Goor Zonen zich gaarne bereid verklaard aan de leden van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen een reductie toe te staan op de prijs, welke laatste naar de hui dige berekening ongeveer 75,zal bedragen. De reductie bedraagt 10,zodat het „Zeeuws Woordenboek" voor de leden van het Zeeuwsch Genootschap dan 65,zou kosten. Hierbij zij opgemerkt dat, anders dan bij de oorspronkelijke uitgave, de exemplaren van de nieuwe uitgave gebonden zullen zijn, zodat hieraan voor de koper geen bindkosten ver bonden zijn. Opgaven door leden worden gaarne ingewacht bij het secretariaat van het Genootschap, Abdij 9, Middelburg. Lezingenprogramma Er zullen dit seizoen nog twee lezingen worden gehouden: op 11 maart door dr. M. J. F. Robijns te Gorinchem, oud-leraar aan het Stedelijk Gymnasium te Middelburg, over het onderwerp: De radicale pers in Zeeland tegen het midden der vorige eeuw; op 17 april door mr. C. Kanne- gieter te Middelburg over het onderwerp: Spot en satire in de Middeleeuwen (met dia's). Lezing dr. J. van Ham Op 24 januari j.l. heeft dr. J. van Ham, neerlan dicus te Middelburg, voor het Genootschap een lezing gehouden over het onderwerp „Kenmer ken van de moderne roman". Een samenvatting van de lezing van dr. Van Ham is hieronder afgedrukt. Spreker legde in een inleiding de nadruk op de diepe kloof tussen voor- en na-oorlogse tijd en op de sterke geïntegreerdheid van veel mo derne literatuur, ook al is er over de noodzaak van een militante geïntegreerdheid veel me ningsverschil. Voor een deel ligt de verklaring van dit enga gement in het feit dat de beide wereldoorlogen en de economische crisis daartussen, maar ook in een levensbeschouwing die gestalte kreeg in het existentialisme: de absurditeit van de toe valligheid van ons bestaan, de zinloosheid, de kwetsbaarheid, de angst, de vervreemding, de eenzaamheid, het échec. Daarna behandelde hij enkele kenmerken van de moderne roman: het tijdsaspect, eerst als versneld levenstempo, daarna in het ineenvloei en van heden, verleden en toekomst, zoals we die vinden in de stream-of-consciousness roman, de roman die niet van de volgorde der uiterlijke feiten uitgaat, maar van de chaos die uit de wereld van het onderbewustzijn aan de opper vlakte treedt. Orde in deze chaos komt vaak tot stand door het mythische raam dat in veel van deze romans achter het uiterlijk gebeuren wordt geplaatst. Gelijksoortige opmerkingen als over het uitwis sen van de tijd worden gemaakt over het be grip plaats in de roman. Ook het verliezen van de individualiteit in de angst en in de lust, gepaard met wreedheid en belangstelling voor het lugubere, en de ganse 30

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 30