handel-U itgeveri j Van Benthem Jutting te Middelburg herdrukt in samenwerking met de oorspronkelijke uitgeverij. Het is een facsimile-herdruk: zowel foto's als tekst zijn fotografisch gereproduceerd wat dus inhoudt dat tekst, spelling, typografie, kortom, alles, geheel eender is gebleven. De reproductietechniek van Jos Adam uit Brussel is zeer geperfectioneerd, men moet een kenner zijn om te merken dat dit foto's naar foto's zijn en geen eerstehands-clichés. De goede vierhonderd foto's van het oude, vrijwel verdwenen Zeeland, van zijn steden-, dorps- en landschapsschoon (het boek is in de eerste plaats een kijkboek) ze stemmen degenen die dit Zeeland nog hebben gekend een tikje weemoedig. Dit is voorbij, onherroepelijk en definitief, al zijn er nog heel wat brokstukken over. Men kan, bij wijze van spreken, ook heden ten dage als men goed zoekt nog een album vol foto's maken van een Zeeland dat geen 1968-gelaat toont, doch een van 1930, of zelfs van 1900 of nog vroeger. Het stemt dus een beetje weemoedig, dit boek. Er is veel pittoresks ver dwenen, en in een ongelooflijk snel tempo, te snel blijkbaar daar zijn de boerenkarren in tuinen en de wagenwiel-hekken de stilverwijtende getuigen van. En wie dus met een gezond, of desnoods een tikje ziekelijk, heimwee naar dat oude behept is, geniet in dit boek zéér. Wie enkel nieuwsgierig is naar het verleden, eveneens. Redenen genoeg, om verheugd te zijn over de herdruk van dit reeds lang ook antiquarisch slechts sporadisch voorkomende werk, Beide delen verschenen nu in één stevige linnen band met fleurig omslag. Het werk van Loosjes zal in deze tijd van bezinning op oude waarden zijn weg weer wel vinden. We wensen het vooral ook in handen van diegenen die wel eens al te vlot enkel maar de toekomst in zien. Er is namelijk met wat goede wil nog zoveel te sparen zonder die toekomst geweld aan te doen. Hij zal er alleen te rijker om zijn. HANS WARREN ZEELAND IN BEELD door A. Loosjes. Uitgave van Van Benthem Jutting, Middelburg Scheltema Holkema, Amsterdam Winters gezicht op Middelburgs buurtje Foto Wim Riemens 6

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 6