urg9 RESTAURANT Gelegen op het mooiste plekje van Middelburg tegenover de Abdij grafie heeft sindsdien voor allerlei doeleinden een grote ontwikkeling doorgemaakt. Beslissende keer punten in de geschiedenis van Schouwen-Duiveland werden onbarmhartig op de plaat vastgelegd. De foto's van de ramp in 1953 geven een zo goed mogelijk beeld van de ontstellend diepe ingreep op mens en land, dat de ellende die uit vroegere kronieken en geschiedwerken doorklinkt over stormvloeden en watersnood voor ons schrijnend gaan leven, de verlatenheid, de kracht van het water die in de geschiedenis zo talrijke littekenen op Schouwen heeft achtergelaten. Wat nu tot de mooiste vogelgebieden aan de zuidkant van Schou wen behoort waren vroeger de tekenen van het opdringen van de zee: de Flaauwersinlagen met een andere vogelvlucht in beeld gebracht, ver oorzaakt door de eierenrapers. Luchtfoto's hebben de kans onder water te kijken en zijn belangrijk voor de archeologie. Opnamen gemaakt tijdens de werkzaamheden tot dichting van het gat bij Ouwerkerk in 1953, laten ons in de doorgebroken inlaag de oude kaveling van het in 1530 en 1532 overstroomde gedeelte van de Vierbannenpolder zien. Duiveland werd in de loop der eeuwen meermalen zwaar geteisterd. Wanneer we de luchtfoto van Ouwerkerk in 1953 bekijken, komt het verslag van de raad en rekestmeester Mulert van hetgeen hij gezien heeft na de storm vloed van 1530 in hef geheugen terug. In Duiveland constateerde men grote gaten, zeer wijd en diep. Het uit- en invloeien veroorzaakten grote schuring aan de dijk. Sommigen meenden toen zelfs dat men Kapelle en Botland en een stuk van Nieuwer- kerk zou moeten buitendijken. Overal langs de kust ook aan de noordzijde van Schouwen ziet men hoe de zee de kust heeft aangevreten. Inlagen, vooruitgetrokken stukken dijk en ten oosten van Scharendijke strandhoofden om de duinen voor verder afknabbelen te behoe den. Op de uitdaging van de zee heeft men het antwoord van het Deltaplan gegeven. Men is druk bezig het gat van Brouwershaven te dichten. Teruggaand langs de noordkant is de verleiding te sterk om niet even de Ring van Dreischor te be schouwen met het mooie gerestaureerde kerkje. De middeleeuwse Ring is een zo gaaf geheel dat men de onbekende stichters slechts kan prijzen. Aan het andere eind van Schouwen ligt de dam die Schouwen-Duiveland met de grote wereld ver bindt. De Grevelingendam is voor de inwoners van Bruinisse niets buitengewoons meer. Maar het Zijpe blijft een hindernis, zeker als het drijfijs het varen belemmert. Tussen het ene einde van Schouwen: Burgh, Haamstede en Renesse in en achter wier duinen zich in de eeuwen voor Christus een cultuurlandschap heeft ontwikkeld en het an dere einde Oost Duiveland, gezegd Bruinisse, dat zijn vijfhonderd jarig bestaan gaat vieren, ligt Schouwen-Duiveland. Het is een vluchtige vogel vlucht geworden, de foto's spreken voor zichzelf. GROENMARKT 13, MIDDELBURG TELEFOON (01180) 2973 Ook voor Uw: ZAKENLUNCH RECEPTIES - VERGADERINGEN EN PARTIJEN 58

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 22