urg9 RESTAURANT en een meer verzorgde wortelformatie en takken- figuratie. In enkele gevallen wortelt de boom in hef levenswater, gesymboliseerd in een vaasvormig vat. In puiramen van minder allure, zoals de meeste nog bij ons bestaande, wordt de boom heel dikwijls een krullerige wirwar, waarbij de stam geheel op geofferd is aan de ornamentiek. Bovendien ziet men dan soms (ja, meestal zelfs) de wortelpartij aan de onderkant meer uitgewerkt dan de boom kruin aan de bovenzijde; of daar nog een bij zondere bedoeling heeft meegespeeld, is ons niet bekend. Het ligt meer voor de hand te veronder stellen dat het decoratief element meer heeft mee gesproken dan de diepere betekenis van de sym boliek. Het doet ons genoegen te mogen constateren, dat er op de dag van vandaag weer belangstelling voor dit folkloristisch teken schijnt te komen, hoe wel uit andere overwegingen dan oorspronkelijk. Werden deze ornamenten vroeger bij afbraak van hef huis weggeworpen of voor oud-ijzer verkocht voor de schroothoop, thans zijn een paar gevallen bekend dat de eigenaar ze heeft herplaatst bij herbouw, zij het dan op een minder opvallende plaats. En dan waarschijnlijk meer met een oog merk van piëteit voor de oude gebruiken, of ver moeden van de antiquarische waarde, dan uit overwegingen van de oorspronkelijke bedoeling. We kunnen ons er slechts om verheugen. Eigendom van de schrijver N.B. Bij vele modellen (zie de foto) ziet men in de kruin van de boom twee klokjes, waarvan de betekenis mij niet bekend is. Dat de boom toch nog niet helemaal uit de ge- dachtenwereld is verdwenen, bewijzen de puiraam- vullingen in de na-oorlogse panden te Middelburg, Rotterdamsekaai 27 „De Olijfboom" en Korte Burg 5 waar de levensboom is gesnoeid en beknot tot een toch nog duidelijk herkenbaar rudiment. De heer Cornells is wel wat somber gestemd over het aantal en het verspreidingsgebied van de le vensboom (red.). Hef Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, Abdij 9, Middelburg, stelt het op prijs aanvullende gegevens hierover te ontvangen. GROENMARKT 13, MIDDELBURG TELEFOON (01180) 2973 Gelegen op het mooiste plekje van Middelburg tegenover de Abdij Ook voor Uw: ZAKENLUNCH RECEPTIES - VERGADERINGEN EN PARTIJEN 126

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 14