liefhebber weet immers dat de mossels in Philippine beter smaken dan thuis. Het echtpaar Rammeloo kijkt elkaar aan, glim lachend. Camiel doet het woord: „Och, een goeie behandeling nietwaar? En de ervaring. Wat juun en gekerfde peterselie en mosselbeschuit, die er hier op het dorp voor gebakken wordt Hij voelt wel dat we op verdere uiteenzetting wachten, maar die komt niet. Na ons bezoek aan de heer en mevrouw Rammeloo hebben we nog wat door het landelijke Philippine geslenterd. Nog wel tien naambordjes vermeldden de naam Rammeloo, het leek of de halve midden stand van Philippine zo heette. „Allemaal afkomstig uit Boekhoute", mompelde De Bruin, „maar ze willen het niet altijd geweten zijn." Waar de provinciale weg van IJ zend i j ke naar Sas van Gent het dorp doorsnijdt dreef de lucht van gekookte mossels ons tegemoet. Het was in de late namiddag, de parkeerplaats voor het be roemde mosselrestaurant begon al vol te lopen. Ja, 'f zij ons aller zoete hoop, Dat ons kanaal steeds diene, Tot welzijn van het Zeeuwen volk, Tot bloei van Philippine. Dit toepasselijk opschrift prijkte voor de woning van pastoor Buckens ter gelegenheid van de fees telijke opening van het kanaal op 17 juni 1900. Die zondagavond waren alle bakkers, winkeliers en herbergiers uitverkocht. „Zelfs geen mosselen, gekookte noch ingelegde, waren toen meer te krijgen". De verslaggever van de Middelburgsche Courant heeft van deze dag een goede reportage gegeven. „Reeds in den voormiddag was het merkbaar, dat het een drukke dag zou worden. Maar zooveel volk als Zondag op de been was, neen, neen, niemand die het had verwacht. Er bleken te weinig stallen te zijn om de paarden te kunnen bergen. Toch waren reeds van te voren schuren enz. in gereedheid gebracht, maar spoedig was alles bezet. Menige fietsrijder zag men met zijn fiets geduldig op den hoek van een huis of van een straat staan, want nergens kon hij er voor enkele uren van verlost worden. En dan de velen, die te voet uit de omliggende gemeenten gekomen waren! Het aantal bezoekers uit Terneuzen alleen bedroeg zeker wel 1000". 's Middags was het vlootschouw. Als eerste kwam het zeiljacht van de dienst der domeinen binnen, dat werd begroet door het volkslied. „Het was een indrukwekkend gezicht en het gejuich steeg ten top, toen het zeilvaartuig voorbij de hoogaars voer, waarop zich de zangvereeniging van Philip pine bevond. De vloot zette zich in beweging, terwijl de muziekgezelschappen beurtelings speel den. Het was een schouwspel, dat werkelijk prach tig was; meesterlijk in elkaar gezet, maar ook meesterlijk gelukt". Vanzelfsprekend waren ook de muziekgezelschap pen van de omliggende gemeenten aanwezig, die elk twee stukken uitvoerden op de Markt. Overblijfsel van de haven na afsluiting van de Braakman (opname september 1952) Overblijfsel van het havenkanaal (1968)

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 18