Zeeuwse kroniek M. P. de Bruin Kapelle en Bruinisse Twee boeken over twee Zeeuwse dorpen. Het boek met als titel: De geschiedenis van Kapelle (Z.-B.) (Kapelle, Biezelinge, Eversdijk, Schore), van de hand van de heer W. E. P. van Ysseldijk is een lijvig werk, dat niet minder dan 650 bladzijden telt. Men hoeft maar enkele gedeelten te hebben gelezen om te weten dat men hier met een degelijk werkstuk te maken heeft; met een zekere ernst geschreven. Het boekje over Bruinisse, uitgegeven ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van deze gemeente, verraadt in de titel al de andere toon waarin het is geschreven: Met vlag en wimpel. In tachtig bladzijden is getracht in woord en beeld het wel en wee van Bru in een half millennium in gevarieerde kleuren te beschrijven. Zowel het boek van de heer Van Ysseldijk als het boek je van de hand van mevrouw J. C. Reitsma-d'Ancona berusten op uitgebreide archiefstudie. Er is over beide gemeenten veel nieuw materiaal naar voren gekomen. Wanneer men eens nagaat wat er voor monografieën zijn verschenen in de laatste vijftien jaar over steden en dorpen in Zeeland is de oogst niet gering: We herinneren aan de serie over steden in Zeeland van Unger en Westendorp Boerma in het archief Zeeuwsch genootschap. Aan de omvangrijke werken van Wesse- ling over Terneuzen en Axel. Aan de kleinere boekjes over Middelburg en Vlissingen waarbij het accent Een van de wegelingen in Kapelle Nog geen mechanisatie.... meer op het beeld valt. Tholen kreeg zijn herdenkings- album", Krabbendijke zijn hedendaagse beschrijving met een hoekje historie. Recent is een beschrijving van Hoek en omgeving; van oudere datum de werkjes over Stoppeldijk en Ossenisse. Verder staan ons nog boekjes over Zaamslag en Kloetinge te wachten. De meekrap 139

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 27