Het interieur van de gerestaureerde nieuwe kerk van Kapelle Een veerdienst over het Zijpe, 18e eeuw Landbouw en visserij Terecht zegt de burgemeester van Kapelle dat de schrijver met veel liefde en doorzettingsvermogen tal loze facetten heeft te boek gesteld. Grote aandacht wordt besteed aan de land- en tuinbouw. Over de uitbreiding van de glastuinbouw worden we nauwkeu rig ingelicht. Dat de warenhuizen het landschap stof feren zoals een onderschrift onder een foto luidt, met op de achtergrond de fraaie toren van Kapelle, is wel eufemistisch uitgedrukt. Valt het accent bij deze ge meente op de land- en tuinbouw, bij Bruinisse speelt het water een belangrijke rol. Betekende de bedijking Gevelsteen te Bruinisse 500 jaar geleden uit landbouwkundig oogpunt een grote aanwinst, de ligging aan water maakte de visserij mogelijk. Op de achterkant van het boekje over Bruinisse is een gedicht uit de 17e eeuw gedrukt waarin de eigenschappen van verse mosselen ,,ghe- duydet" worden ,,op de ghelijckenisse der menschen seden en leven". Zelfs in een gevelsteen wordt aan de mossels herinnerd. Men weet allen in Zeeland hoe moeilijk het er voor staat met de schelpdierencultuur. De geschiedenis van Bruinisse laat zien hoe belang rijk de visserij voor de gemeente was en nog is, maar laat ook zien dat bestaansbronnen vervallen. We hoe ven alleen maar aan de meekrap te denken. Het is goed dat dit wordt vastgelegd. Wij wensen beide gemeenten een goede vaart, Een goede vaart 140

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 28