Fig. 6. Wiel in de Oost Vogelpolder, Zeeuwsch-Vlaanderen (no. 39 van fig. 1 en tabel 1). De plaats van het wiel is op de foto gemakkelijk te lokaliseren door de kromming in het dijktracé Foto KLM AEROCARTO N.V. De wielen zijn te onderscheiden in „binnenwielen" en „buitenwielen". In het eerste geval werd de dijk aan de buitenzijde van het wiel gedicht; het wiel werd dus binnengedijkt (fig. 2). Dit wieltype is over het algemeen gemakkelijk in het terrein terug te vinden. Bij de „buitenwielen" werd het wiel buitengedijkt (fig. 3). Behoorde in zo'n geval de dijk tot de hoogwaterkering, dan slibde het wiel al spoedig dicht en is de plaats anders dan door bodem onderzoek moeilijk te achterhalen. Schouwen-Duivel and Bij inventarisatie op Schouwen-Duiveland zijn 30 wielen geteld. Een zevental bevindt zich in de oostelijke helft van Duiveland in de omgeving van Bruinisse en Sir Jansland. De overige zijn terug te vinden langs het voormalige Dijkwater en langs de Schouwse dijk. Ten westen van de lijn Zierikzee- Brouwershaven zijn slechts twee wielen waarge nomen. Daar ligt de ruim 9100 ha grote polder van Schouwen, waarin behalve de in 1960 aange legde delingsdijk geen dijken voorkomen. Verder bestaat het meest westelijke deel van het eiland uit boven hoog water gelegen duingebieden. Tholen In Tholen zijn 28 wielen geregistreerd. Ze zijn overwegend te vinden langs de voormalige geulen, zoals in het westen langs de voormalige Breeden- vliet, in het midden langs de voormalige Pluimpot en in het oosten langs de voormalige Striene en langs de Eendracht. Enkele wielen zijn ontstaan tijdens de stormvloed van 12 maart 1906, de meeste dateren echter "an emge eeuwen terug. Zuid-Beveland De 46 wielen in Zuid-Beveland liggen bijna uit sluitend in het zuidwestelijk gedeelte, het gebied dat in de middeleeuwen beheerst werd door een aantal geulen als Zwake, Everinge en Schenge. Alle doorbraken dateren van vóór 1900. Ten oosten van het Kanaal door Zuid-Beveland zijn slechts twee wielen gevonden. Zeeuwsch-Vlaanderen De meeste wielen liggen in het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. Van de 43 wielen vinden we er slechts twaalf in het westelijk gedeelte, waarvan enkele langs de vroegere Passageule. Walcheren Van de twee wielen die op Walcheren zijn te vinden, ligt er een aan de noordzijde, ter plaatse van de afgegraven zuidelijke dijk van de Goede- polder, tegenover Oranjezon. Dat moet een restant zijn van één van de doorbraken, die de polder 116

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 4