voorspellen moet eens naar Amerika kijken. Welnu: hoewel de buitenboordmotor in Amerika al 60 jaar in serieproduktie is, zijn er in de states de laatste 10 jaren meer buitenboordmotoren verkocht dan in de voorgaande 50 jaren. Harde statistische waar heden. Ook West-Europa met een dubbel bevol kingsareaal van 350 miljoen mensen, staat een dergelijke ontwikkeling te wachten. In Amerika wordt 70 percent van alle buitenboordmotoren uitsluitend of regelmatig voor visboten gebruikt. Er zijn percentages van 47 percent voor toervaren, 37 percent voor waterskiën, 7 percent om te jagen en 7 percent voor allerlei andere doeleinden. Deze cijfers bewijzen ook, dat vele soorten watersporters regelmatig een hengeltje uitgooien. Ook in Neder land gaat het beslist die kant op. Het enige verschil met Amerika is nu nog, dat in Nederland en andere Westeuropese landen 65 percent van alle verkochte buitenboordmotoren beneden de 7 pk ligt. In Ame rika is 55 percent van de buitenboordmotoren 20 pk en meer. Ook het verschil in levensstandaard komt duidelijk tot uiting in de grootte van de motor en de personenwagen. Ook in Nederland, België, Frankrijk en Duitsland is het gemiddelde aantal paarden bij de buitenboordmotoren al aan het stijgen. Hierbij speelt in Nederland; naast gestegen welvaart de enorme opkomst van de visserij op ri vieren, Zeeuwse Stromen en wadden een rol, omdat de grotere stroomsnelheden en eb- en vloedwerking vaak wat meer motorkracht vragen. De opzienbarende cijfers van Amerikaanse onder zoekers zullen de komende decennia ook voor Nederland van kracht worden. Het percentage hengelaars op de bevolking is in Nederland nu zelfs al wat hoger dan in Amerika. Met bierdrinken en vissen zijn de Belgen ons nog de baas. Een groep recreanten dus, die voor de Zeeuwse delta van het grootste belang is. Op vele Zeeuwse cam pings staan meer Belgische dan Hollandse „Broe ders in Petrus". Bootvissers In 1967 werden in Nederland ruim 13.000 buiten boordmotoren geïmporteerd. Ongeveer 70 percent was van Amerikaans fabrikaat. Deze aantallen zul len de komende jaren bijzonder sterk oplopen. Tot 1975 of uiterlijk 1980 is een Amerikaans aandoende ontwikkeling te verwachten. Dan worden in vijf ja ren beslist meer buitenboordmotoren verkocht dan de 20 jaren tevoren het geval was. Tussen 1975 en 1980 zullen er enkele honderdduizenden visbootjes rondvaren. De meeste met ronkende buitenboord motoren en een groeiend aantal paardekrachten. Wat de laatste jaren met de personenwagen op de weg gebeurd is, gaat zich tot 1980 op het water afspelen. De Zeeuwse- en Zuidhollandse delta zal juist op tijd gereed zijn om deze ontwikkeling, die zonder deltaplan waarschijnlijk minder snel geko men was, op te vangen. De Zeeuwse planologen zullen begrijpen, dat er bij de verdeling van ligplaats-accommodatie veel meer dan tot nog toe rekening gehouden moet worden met sportvishaventjes in de delta. De Amerikaanse cijfers, dat 70 percent van alle bui- Kortgene, vissen op forel 169

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 21