Zeeuwse kroniek M. P. de Bruin Middelburgse periode De man op de foto, Florentinus Marinus Wibaut, in zijn studeerkamer te Middelburg, is hier in de kracht van zijn leven (1904). Die kracht zou lange tijd ongebroken blijven. Het jaar 1904 betekende een afsluiting, want Wibaut verliet Middelburg en kocht een huis aan de Weesperzijde te Amsterdam, dicht bij zijn vriend Tak. Het proefschrift van de burgemeester van Sleen, G. W. B. Borrie, met als titel: F. M. Wibaut mens en magistraat; ontstaan en ontwikkeling der socialistische gemeentepolitiek, waarop hij 20 september 1968 tot doctor in de sociale wetenschappen aan de universi teit van Amsterdam promoveerde, vertelt ons veel over de tijd die Wibaut in de Zeeuwse hoofdstad door bracht. Floor was het tiende kind, geboren 23 juni 1859, uit het huwelijk van Florentinus Wibaut en Mijntje Slaat. Zijn vader had een bloeiende brandstoffenhandel te Vlissingen met daarnaast een rederij. Als goede rooms- katholieke ouders zonden zij hun zoon naar de be kende kostschool te Rolduc waar het onderwijs in de moderne talen op hoog peil stond. Die talenkennis zou later op de pas opgerichte Openbare Handelsschool te Amsterdam worden verdiept. Het jaar 1873 is het begin van de eerste Amsterdamse periode van de latere wet houder Wibaut. In die periode komt het tot een breuk met het rooms-katholieke geloof waaraan de lectuur van Multatuli, Voltaire, Rousseau en Renan niet vreemd zal zijn. Heel zijn leven zal Wibaut een diepe bewon dering voor Multatuli blijven houden. In Middelburg, waarheen Wibaut na zijn studie op 17-jarige leeftijd vertrok, zal hij een kring van vereerders van Multatuli vinden. P. L. Tak De eerste stelling bij het proefschrift van Borrie luidt: P. L. Tak is als grondlegger van de sociaal-demo cratische gemeentepolitiek èn als vriend van Wibaut van beslissende invloed geweest op de ontwikkeling van de Amsterdamse wethouder. In de Middelburgse jaren maakte Tak deel uit van het groepje dat zich om Multatuli schaarde. Hij is daar enige tijd redacteur van de Middelburgsche Courant geweest. Wibaut ver telt van het begin van zijn vriendschap met Tak in zijn 172

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 24