met vier of wellicht zelfs met zes rijstroken. Ook hiervoor is grond nodig, veel grond zelfs. Zo dient men voor een weg die vooral een functie heeft voor het doorgaande verkeer, waarop dus weinig aan- sluitpunten zijn, rekening te houden met een breed te van bruto ca. 100 meter. In dit bruto cijfer is verdisconteerd de ruimte die nodig is voor binnen- bermen, buitenbermen, vluchtstroken, benzinesta tions, aansluitingen enz. Voor de regionale wegen, dat zijn wegen die bij voorbeeld woon- en werkgebieden met elkaar ver binden, heeft men bruto een breedte nodig van bijna de helft van die voor de doorgaande wegen. Voor lokale wegen bedraagt de bruto-breedte ca. 25 meter. Evenals voor de woon-, werk- en recreatiegebieden is er voor het verkeer een raming gemaakt van de tot het jaar 2000 benodigde oppervlakte grond. Waar een prognose van de verkeersintensiteit al bijzonder lastig is, is het duidelijk dat een schatting van de oppervlakte grond die voor het verkeer nodig is met nog meer moeilijkheden gepaard gaat. Dit voorbehoud in acht genomen wordt verwacht dat de hoeveelheid grond die in de komende dertig jaar nodig is voor de aanleg van nieuwe wegen en/of verbreding van de bestaande zal liggen in de orde van grootte van ongeveer 3.500 ha. Conclusie Zeeland is een provincie die in alle opzichten sterk aan veranderingen onderhevig is. De fysisch geografische aspecten daarvan spreken waarschijn lijk het meest tot de verbeelding. Indien men de wordingsgeschiedenis van Zeeland beschouwt, is het boeiend om te zien hoe deze provincie in de loop der eeuwen is veranderd (figuur 3 t/m 6). Blijkens figuur 7 is deze ontwikkeling nog niet tot een einde gekomen. Als gevolg van de geschetste economische en de mografische veranderingen zal er tot het jaar 2000 een uitbreiding aan grond nodig zijn voor wonen, werken, recreatie en verkeer van ongeveer 32.000 ha (iguur 8). Ter vergelijking diene dat de opper vlakte van Walcheren ca. 21.500 ha bedraagt. Voor het grootste gedeelte zullen deze 32.000 ha aan de landbouw moeten worden onttrokken. Deze opmerking wordt niet neergeschreven zonder dat daarbij wordt gedacht aan de vele landbouwers, 195

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 15