H Zeeuws Tijdschrift Planologie zaak voor de hele gemeenschap NUMMER 6 18e JAARGANG 1968 Het is een goede gedachte geweest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland een bijzonder nummer van het Zeeuws Tijdschrift te wijden aan de ruimtelijke ordening in deze provincie. Het provinciaal bestuur heeft zich gaarne bereid verklaard eraan mee te werken, dat dit nummer in bredere kring dan die van de abonnees van het Zeeuws Tijdschrift kan worden verspreid. Planologie is een zaak, waarbij de gehele gemeenschap is betrokken. Daarom is het alleen maar toe te juichen, dat een zo groot mogelijke groep van mensen op de hoogte is van achtergronden, bedoelingen, betekenis, functie en problematiek van de planologie voor het heden en voor de toekomst. Wanneer dit bijzondere nummer daaraan mag meewerken is het doel bereikt. Ik. weet, dat planologie wel eens als een lastig element wordt beschouwd. Planologische maatregelen grijpen vaak in een bestaande situatie in. En dat wordt, om welke redenen dan ook, niet altijd in dank afgenomen. Aan de andere kant heb ik toch wel de indruk, dat de opvatting, dat wij de ontwikkelingen niet autonoom hun gang kunnen laten gaan, steeds meer gemeengoed wordt. Het is boeiend na te gaan hoe, na een aanvankelijk zoeken en tasten, het planologische werk ook in Zeeland gestalte heeft gekregen. Daarbij denk ik niet in de eerste plaats aan de wettelijke bepalingen en voorschriften op dit terrein, maar vooral aan hetgeen in het zeer brede overleg met welhaast alle betrokkenen voorafgaat aan de meer formele beslissingen. De verwevenheid der zaken, die bij de planologie aan de orde komen, vereist zulk een breed overleg, waartoe de econoom, de agrariër, de waterstaats- deskundige, de socioloog en nog vele anderen vanuit hun „deelgebied" als in een gezonde wedijver hun inbreng leveren. Dat zij „het beleid" daardoor wel eens voor 181

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 1