van de archeologie R. H. J. KLOK Het is niet de eerste maal dat archeoloog en planoloog/stedebouwkundige elkaar benaderen met het doel waarborgen te scheppen voor het behoud van het archeolo gische monumentenbezit. Nieuw is echter de vorm van samenwerking en de frequentie daarvan. Het incidentele vaak late contact over bedreigde objecten zal langzamerhand en noodzakelijkerwijs vervangen worden door een geregelde raadpleging, waarbij in een vroegtijdig stadium op uniforme wijze gegevens worden verschaft over de aard en de ligging van oudheidkundige monumenten. Deze gewijzigde aanpak vloeit direct voort uit de opvatting dat eventuele planologische consequenties van de bescherming ingevolge de Monumentenwet, weerspiegeld dienen te worden in de bestaande streek-, structuur-, bestemmings-, ruilverkavelings-, recreatie- en wegenplannen. Een en ander zal aan de hand van enkele Zeeuwse voorbeelden nader worden uiteengezet. Onder de bepalingen van de Monumentenwet val len momenteel 1 december 1968 17 monu menten in 16 geïnventariseerde Zeeuwse gemeen ten, te weten: Arnemuiden 1 Borssele 1 Domburg Driewegen 1 Ellewoutsdijk 's-Gravenpolder. Groede 1 Kattendijke 1 De monumentenlijsten van de met gemerkte ge meenten staan bekend als archeologische lijsten hetgeen ze onderscheidt van de lijsten met archi tectonische monumenten zoals kerken, huizen, boer derijen, molens en dergelijke. Deze laatste worden eveneens per gemeente opgesteld. Beide typen lijsten leven een geheel eigen bestaan en volgen een langdurige administratieve weg alvorens de erop voorkomende monumenten in het register worden samengevoegd. Onderstaand schema geeft een globale indruk van de gevolgde procedure. MONUMENTEN archeologische monumenten bouwkundige monumenten Mariekerke4 Middelburg Vlissingen 4 Waarde Wemeldinge 1 Westerschouwen 3 Westkapelle Wolphaartsdijk inventarisatie per gemeente door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek te Amersfoort vaststelling ontwerp-lijst door de Rijkscommissie voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek (R.C.O.B.) Monumentenraad minister van C.R.M. kennisgevingen aan en over leg met gedeputeerde staten gemeente eigenaren vaststelling definitieve door minister C.R.M. advies R.C.O.B. lijst na inventarisatie per gemeente door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Voorburg vaststelling ontwerp-lijst door de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg (R.M.Z.) Monumentenraad minister van C.R.M. kennisgevingen aan en over leg met gedeputeerde staten gemeente eigenaren vaststelling definitieve door minister C.R.M. advies R.M.Z. lijst REGISTER BESCHERMDE MONUMENTEN 201

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 21